Apple Yenilenmiş Ürün Davasında Tazminat Cezası Yedi

Apple yenilenmiş ürün

Apple yenilenmiş ürün konusunda zor dönemler yaşıyor. Şirketin bazı müşterilere tazminat ödemesi gerekecek. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Küresel çapta dünyanın en değerli markası seçilen Apple ile ilgili dava süreçleri devam ediyor. Kimi zaman Epic Games şirkete dava açarken bazen kendi müşterileri onu tazminata mahkum edebiliyor. Kısacası Apple için hayat kolay gitmiyor. Bugünlerde şirket büyük bir tazminat davası ile boğuşuyor.

Ortaya çıkan son detaylara göre AppleCare ile ilgili bir detay şirkete ağır fatura olarak geri döndü. Bu program kapsamında normalde müşterilere yenilenmiş yedek cihaz verilmesi gerekiyor. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Fakat esas problem müşterilere verilen yenilenmiş yedek cihazların performansı üzerinden başlıyor.

Apple yenilenmiş ürün davası sonuçlandı

Mahkeme kayıtlarına baktığımızda şirketin AppleCare koruma planı kapsamında müşterilere düşük performanslı Apple cihazı verdiği ifade ediliyor. Normalde Apple bu program kapsamında verilen yenilenmiş cihazların en az yeni modeller kadar yüksek performanslı olduğunu iddia ediyordu.

Apple yenilenmiş ürün

Konuda ilgili devam eden mahkeme süreci sonucunda Apple tazminat ödemek zorunda kaldı. iPhone, iPad ve iPod sahipleri için şirket tazminat ödemek zorunda kalacak. Yeni ve yenilenmiş ürünlerin güvenilirlik açısından yeni ürünler ile eşdeğer olmaması böyle bir tazminat cezası almasına neden oldu.

Apple’ın ödeyeceği tazminat belli oldu

ABD’li teknoloji devi tarafından ödenecek tazminat miktarı kesinleşti. 2016 yılından beridir devam eden dava sonucunda Apple tam olarak 95 milyon dolar ödeme yapmak zorunda kalacak. Böylece şirket kendi tarihindeki büyük tazminat cezalarından birisi ile karşı karşıya kaldı.

Genel olarak kullanıcılar Apple’ı suçluyor. Şirkete kulak verdiğimizde ise ürünlerin aslında en az yeni cihazlar kadar yüksek performanslı ve güvenilir olduğu belirtildi. Kısacası Apple dava sonucunu kabullenmiyor. Ancak mahkeme tarafından verilen kararın kesin olması nedeniyle itiraz edemiyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple Etkinliğinde Şov Yapılacak: Ürün Yelpazesi Çok Geniş

>> Müjde: Apple iOS 15.3 Geldi! Şikayet Edilen Büyük Sorun Ortadan Kaldırılıyor