Araştırma: İyi Bir Uyku Alamazsak Neler Olur, Biliyor musunuz?

Yeteri kadar uyuyor musunuz? Belki de önem göstermiyorsunuz, ama az uyudukça vücut dengeniz bozuluyor ve yaşam kaliteniz de öyle… Amerika’da Apple Watch kullanılarak yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşalım sizlerle

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli, iyi bir uyku faktörü çok önemli. Zira uykuyu ertelediğiniz her an, vücut düzeninizde bir şeyler bozuluyor. İlk etapta farkında olmayabilirsiniz belki, ama sonrasında biriken etkilerin sonuçları kötü olabilir.

Mashable’da yer verilen bilgilere göre, Boston’da araştırmaya katılan kişilerin sadece %31’lik dilimi 7 saat ve üzerinde uyuyor.

Katılımcıların her biri, Apple Watch akıllı saat kullanıyor ve bu çalışma, en az 10 günlük verilerin toplanmasıyla tamamlandı. Katılımcıların ortalama uyku süresi ise, sadece 6 saat 27 dakika. Ankete katılanların yaklaşık %30’u ise, günde 6 saatten daha az uyuyor. Bu, sağlığı tehdit eden bir durum.

Genel olarak toplamda 42 bin katılımcıyla bu çalışmanın tamamlandığını belirtelim.

Araştırma: İyi Bir Uyku Alamazsak Neler Olur, Biliyor musunuz?

Az uyku, vücut dengesini bozuyor!

Amerikan Kalp Derneği, sağlıklı kalp için 8 maddeden söz ediyor.

İyi bir kalp için öncelikle iyi bir uyku şart! Sonrasında, daha iyi beslenme, daha fazla fiziksel aktivite, iyi bir kilo yönetimi, düşük kolesterol, düşük kan şekeri, düşük tansiyon ve sigaradan uzak durma gibi maddeler sıralanıyor.

Dernek, sağlıklı bir yaşam için günde en az 7 ile 9 saat arasında bir uyku sürecinin yaşanması gerektiğini bildiriyor. Aksi durumda zihinsel fonksiyonlarınızda bozuklukların, depresyon, bunama, yüksek tansiyon ve obezite riskinin artabileceğine dikkat çekiliyor.

Daha iyi bir uyku için ne yapmalı?

İyi bir uyku için neler yapılabilir? Örneğin bir akıllı saat kullanarak uyku kalitenizi takip edebilirsiniz. Uyku takip özelliği olan saatler, uyku evrelerinizi takip edebiliyor ve neler yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunabiliyor.

İyi bir uyku düzeni için rutin oluşturmanız önemli. Erken bir saat belirleyin ve hemen her gün aynı saatlerde yatağa giderek uyumaya çalışın. Uykudan bir süre önce, beynin rahatlamasını sağlamak için bir ekrana bakmayın, TV ve akıllı telefon gibi cihazları bırakın.

Peki siz ne dersiniz? Uyku düzeninize dikkat ediyor musunuz? İyi bir uyku düzeni hepimiz için gerekli!

İlgili Haberler

>> iPhone 15, Bu Özelliğiyle Diğer Tüm iPhone’ları Geride Bırakabilir!