Araştırmacılar Vahşi Hayvan Pazarları İçinde Farklı Koronavirüs Türleri Keşfetti

Araştırmacılar Vahşi Hayvan Pazarları İçinde Farklı Koronavirüs Türleri Keşfetti

Google News Abone Ol

Dünya yeni tip koronavirüs salgını ile uğraşmaya devam ederken. Güneydoğu Asya’daki Vahşi Hayvan Pazarları ve restoranlarda yapılan yeni bir çalışma endişeleri daha da artırmıştır.

ABD’li ve Vietnamlı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi. Vahşi Hayvan Pazarları içinde satılan farelerin farklı koronavirüs türlerine sahip olduğunu buldu.

Dünya çapında 8 milyondan fazla insana yayılan yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) hastalığının, Wuhan Çin’de Vahşi Hayvan Pazarları üzerinden yayıldığı tahmin ediliyor. Yeni bir çalışma, hala kapalı olmayan bu pazarların yeni koronavirüs salgınlarını davet çıkardığını gösteriyor.

ABD ve Vietnamlı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi, Güneydoğu Asya’daki Vahşi Hayvan Pazarları ve restoranlarda satılan farelerin farklı tipte koronavirüslere sahip olduğunu buldu. “Tarladan masaya” geçerken hayvanlarda pozitif test oranının arttığını gözlemleyen araştırmacılar, canlıların bu süreçte virüs aldığını söylüyor.Vahşi Hayvan Pazarları

Tespit edilen koronavirüs türlerinin COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2’den farklı olduğu. Ve insanlar için zararlı olmadığı göz önüne alındığında, ekip vahşi hayvan ticaretinin ölümcül hastalıklar için etkili bir kuluçka alanı olabileceği konusunda uyarıyor.

Son zamanlarda, Çin’in Yunnan eyaletindeki Rhinolophus affinis tipi yarasalardan toplanan RaTG13 adı verilen nükleik asidin SARS CoV-2’ye yüzde 96 benzerlik gösterdiği ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yarasaların SARS-CoV-2’nin en olası doğal rezervuarı olarak kabul ediyor. Ancak yarasa koronavirüsü ve SARS-CoV-2 arasındaki farklar, insanlara ara konak (misk kedileri veya pangolin gibi) bulaştığını gösteriyor.

Vahşi Hayvan Pazarları Konusundaki Görüşler Olumsuz Yönde

Öte yandan, Çin’in Guangdong eyaletinde Kasım 2002’de ortaya çıkan ve 29 farklı ülkeye yayılan. SARS-CoV virüsünün vahşi hayvan pazarlarında satılan misk kedilerinden insanlara yayıldığı bilgisi biliniyor. Salgın Temmuz 2003’te tamamen kontrol altına alınmıştı. Ancak arada geçen sekiz ayda 8.098 kişiden 774’ü enfekte olmuştu.

New York merkezli doğa koruma grubu WCS’den bir araştırmacı olan Amanda Fine, “Yaban hayatı tedarik zincirleri ve bu tedarik zincirindeki hayvanlar ile koronavirüsü büyük ölçüde güçlendiriyor gibi görünüyor” dedi. WCS’den başka bir araştırmacı olan Sarah Olsen… “Bunlar tehlikeli virüsler değil, virüslerin bu koşullarda nasıl büyüyebileceği hakkında bilgi veriyorlar” diyor.

İlgili Haberler

>> Koronavirüs Aşısının Fiyatı Belli Oldu: Rakamlar Dudak Uçuklatıyor!

>> Koronavirüs Tuvalet İmtihanını Geçemedi. Bilim Adamları Açıkladı!


CEVAP VER