SES, Astra uydusu üzerinden 8K televizyon yayını gerçekleştirdi

SES, Astra uydusu üzerinden 8K televizyon yayını gerçekleştirdi

PAYLAŞ

SES Endüstri Günleri konferansı, bir Astra uydusu üzerinden gerçekleşen ve 4K UHD formatın dört kat daha fazlası piksel görüntüye sahip 8K televizyon yayını na ev sahipliği yaptı.

SES Endüstri Günleri kapsamında, ilk defa uydu sistemi üzerinden 8k televizyon yayını gerçekleştirildi. Daha fazla verim sağlayan yeni DVB-S2X standardına dayanarak yapılan iletim, ASTRA 3B’deki tek bir 36 MHz transponder üzerinden gerçekleştirildi. 7680×4320 piksel çözünürlükteki görüntü HEVC’de kodlanarak, bir 4K sinyali için dört kat daha yüksek olan 80 Mbit/s hızında iletildi. Buna ek olarak test iletiminde, doğal IP formatlı bir sinyal kullanıldı ve gelecekteki televizyona özel bir All-IP (Tüm IP) yayın altyapısının gereksinimlerine dair bilgiler de paylaşıldı.

8K televizyon yayını için ortaklık

SES bu yayın için, yazılım çözümü kullanarak gerçek zamanlı 8K HEVC sinyalleri kodunu çözme ve oynatma uzmanlığını geliştiren ve aynı zamanda HEVC kodlayıcısını kullanarak içerik kodlayan Spin Digital şirketi ile ortaklık kurdu. SES bu gösterimde ayrıca, 8K ekranları üreticisi Sharp/UMC şirketi ile birlikte çalıştı. Saniyede 60 kare resim karesi hızına ve 10 bit renk derinliğine sahip olan 8K içerikte, PSNC (Poznan Süper Bilgi İşlem ve Ağ Merkezi) tarafından sağlanan 8K kamera çekimler ve Unigine Corp. tarafından sağlanan 8K animasyon (CGI) yer aldı.

SES Görüntü Hizmetleri Yeni Teknoloji ve Standartlar Başkan Yardımcısı Thomas Wrede konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Her ne kadar 8K televizyon yayını, tüketici evlerine girmekten birkaç yıl uzaklıkta ve aynı zamanda günümüzün mevcut video kodekleri ile uğraşıyor olsa da bu gösterim, uyduların artık 8K sinyallerini taşıyabildiğinin ispatıdır. SES olarak görüntü deneyimini her zaman bir üst seviyeye taşımak için çabalarken, televizyonun geleceğine dair bu heyecan verici bakış açısını sunmaktan gurur duyuyoruz. Aynı zamanda, 4K UHD ve HDR gibi güncel teknolojileri tüketici evlerine ulaştırmak için müşterilerimizi ve ortaklarımızı desteklemeye devam ediyoruz.”SES Endüstri Günleri konferansı, bir Astra uydusu üzerinden gerçekleşen ve 4K UHD formatın dört kat daha fazlası piksel görüntüye sahip 8K televizyon yayını na ev sahipliği yaptı.


CEVAP VER