Avrupa Elektrikli Otomobillerde Rekor Kırmaya Hazırlanıyor: Büyük Teşvik Var

Audi araç üretimi

Birçok teknik ve teknolojik alanda merkez sayılan Avrupa, elektrikli otomobillerde rekor kırmak için hazırlanıyor. Özellikle son dönemlerde bu çok daha belirgin hale geldi. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta yaşanan iklim problemleri hayatımızın neredeyse tamamını önemli ölçüde etkiliyor. Avrupa, Asya ve ABD gibi pazarlarda iklim değişikliğinin etkilerini görmek son derece mümkün. Benzinli ve dizel araçlar şu anda iklim değişikliğinin en önemli sebepleri arasında gösteriliyor. Bu nedenle birçok ülke elektrikli araçlara yönelmeye çalışıyor.

Her ne kadar elektrikli otomobil modelleri ile ilgili bazı tartışmalar devam etse bile yine de benzinli ve dizel araçlara göre daha çevreci olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dizel araçlar sera gazı salınımı bakımından korkunç bir seviyede. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre ikinci çeyrekte Avrupa’da elektrikli otomobil satış payı 2 kattan fazla yükseldi.

Avrupa elektrikli otomobillerde rekor seviyelere ulaşacak

Avrupa’da 2021 yılının ikinci çeyreği değerlendirildiğinde yeni otomobil satışlarının çok ciddi seviyelere ulaştığı görülüyor. Buna göre yaklaşık olarak yüzde 7,5 gibi bir bölüm elektrikli otomobillerden oluşuyor. Geçen yıl aynı oran 3,5 seviyesindeydi. Her ne kadar küçük gibi görünse bile aslında etkisi son derece büyük.

Avrupa elektrikli otomobillerde rekor

Tüm bunlara ek olarak elektrikli otomobil kullanımının Avrupa Birliği tarafından teşvik edildiği görülüyor. Bildiğiniz üzere 2035 yılında Avrupa’da benzinli ve dizel araç satışları tamamen yasaklı hale gelecek. Böylece sadece elektrikli araçlar kullanılabilecek. İşte tam da bu nedenle elektrikli araç kullanımının sadece 10 yıl içerisinde bile yüzde 80 seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Elektrikli otomobillere yönelim giderek artıyor

Hem çevreci hem de daha az yakıt harcaması nedeniyle elektrikli otomobillere olan yönelim artıyor. Ayrıca birçok otomotiv şirketi sadece elektrikli araç üreteceğini söylemişti.

Mercedes, Volkswagen ve Peugeot gibi birçok marka kısa bir süre içerisinde sadece elektrikli otomobil üretimine geçecek. Küresel çapta elektrikli araç popülerliğine herkes uyum sağlayacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler:

>> Toyota Otomobil Üretimine Devam Edemiyor: Otomotiv Sektörü Çok Zor Durumda

>> Tesla Yapay Zeka Sistemini Kiralamak Artık Mümkün: Fiyatı Çok Uygun Olacak