Tesla Elektrikli Otomobil Satışlarında Lider Konumunu Kaybetti: İşte Yeni Dev

Tesla Premium bağlantı

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla elektrikli otomobil satışlarında ciddi bir darbe aldı. Bunun en büyük nedeni ise başka bir şirket oldu. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Elektrikli otomobil devleri içerisinde son derece önemli bir yere sahip olan Tesla artık geri planda kaldı. Onun yerine Çin’in en büyük markaları arasında bulunan BYD ilk sıralara yerleşti. 2022 yılının ilk yarısında ortaya çıkan satışlarda bu marka Tesla’yı geride bırakmayı başardı.

Genellikle elektrikli otomobil denilince akıllara ilk olarak Tesla geliyor. Bunun nedeni sadece elektrikli otomobil üretmesi değil. Aynı zamanda bu alanda en büyük teknolojiye sahip olması. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Tesla gibi bir devi geçmek açıkçası pek kolay değil.

Tesla elektrikli otomobil satışlarında geride kalabilir

BYD isimli bu marka her ne kadar Türkiye’de pek bilinmese bile Çin içerisinde son derece ünlü. 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde 641 bin 350 adet elektrikli otomobil satışı yaptı. Tesla ise aynı dönemde 564 bin 743 satış gerçekleştirdi.

Tesla elektrikli otomobil satışlarında

2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde 2021 yılı ile kıyaslandığında yüzde 315 seviyesinde daha fazla araç satışı yapıldığı görülüyor. Sadece bu bile aslında markanın ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü göstermeye yetiyor. Elektrikli otomobil satışlarında Tesla sadece yüzde 46 seviyesinde artış yakaladı.

Çin bu markaya büyük destek veriyor

Dünyanın en büyük ekonomileri içerisinde yer alan Çin bu markaya çok büyük bir destek veriyor. Hatta yakında Tesla gibi markalara bu şirketin batarya satma ihtimali bile var. Ayrıca Warren Buffet yine bu şirkete yüklü miktarda yatırım yaptı. Tesla elektrikli otomobil popülerliğini kaybediyor.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil devleri kıyasıya rekabet içerisinde. Ayrıca şimdiki tüm otomobil markaları yine bu rekabette kendisine yer bulmayı başarıyor. Volkswagen, BMW ve Toyota elektrikli otomobil sektöründe güçlü bir konuma ulaşmak istiyor.

İlgili Haberler:

>> Tesla Türkiye’de Satışa Sunulacak: Faaliyetler Yakında Başlayabilir

>> Tesla Kriz Yaşamaya Devam Ediyor: Bilanço İyice Kötüleşti