Avrupa Komisyonu, iPhone 14 İle Apple’ı Zorlayabilir! Peki Neden?

Avrupa Komisyonu, USB Type-C’yi akıllı telefon ve diğer pek çok cihazda standart hale getirmek istiyor. Ya iPhone 14 ne olacak?

Bildiğiniz gibi günümüzde pek çok akıllı telefon ve tablette Type-C bağlantı noktasını görüyoruz. Bu, hem kolay kullanım hem de gelişmiş hızlı şarj destekleri için önem taşıyor.

Tabii farklı cihazlarda aynı bağlantı noktasının olması, tek kabloyla da birden fazla cihazın kolaylıkla kullanılabilmesine yardımcı oluyor. Böylece farklı ürünler için farklı kablolar ve adaptörler almak zorunda kalınmıyor ve bu da elektronik atıkların azalması için güzel bir fırsat.

“Peki ya Apple cephesinde durum nedir?” diye merak ediyorsanız, firma, iPhone ailesinde hâlâ Lightning bağlantısını kullanıyor. Aslında bu teknolojiyi geliştirerek yaklaşık 10 yıldır kullandığını görüyoruz. Zaman zaman “Bu defa iPhone’larda Type-C olacak” tipinde söylentiler gelse de, şimdiye dek böyle bir hamle görmedik. iPhone 13 ailesinde de Lightning USB 2.0 teknolojisine yer veriliyor. Zira Apple, farklı bir bağlantı portu tercih ederse bu sefer de Lightning kablo ve adaptörler yüzünden ortada 100 milyonlarca elektronik atığın oluşacağını savunuyor.

Avrupa Komisyonu’nun “tek tip bağlantı” yönünde adımlar atması ve bunun karara bağlanması, Apple’ın da ileriye dönük hamlelerinin değişmesine sebep olabilir

Aslına bakarsanız firmanın iPad tablet ve Mac bilgisayarlarında Type-C bağlantı sunduğu bir gerçek. “Niye iPhone’larda yok o zaman?” diye sorulduğunda ise, işin içine “para” konusu giriyor olabilir. Apple, MFi lisansını koruyarak satılan her üründen daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Ayrıca bu program dahilindeki MagSafe kablosuz şarj standardını da koruyarak kendi cihazları için özel şarj aksesuarları üretebiliyor. Tüm bunların kazançları da farklı üreticilere gitmeden, direkt Apple’a geliyor. Oysa Type-C kullanılsa, üçüncü parti üreticilerin hazırladığı ürünler de iPhone’larla kullanılabilecek ve kazanç tarafında farklılıklar olabilecek.

Avrupa Komisyonu, iPhone 14 İle Apple'ı Zorlayabilir! Peki Neden?

Tahminler, Apple’ın tamamen portsuz iPhone üretimine geçebileceği yönünde. İlk örnek de iPhone 14 olabilir

Apple ile ilgili yaptığı analizlerle bilinen Ming-Chi Kuo, Apple’ın Lightning bağlantı yerine Type-C bağlantısına geçiş yapmayı planlamadığını belirtti ve ekledi, “Gelecekte, Apple’dan portsuz (Lightning de olmadan), sadece MagSafe destekli kablosuz şarj sistemli ürünler gelebilir.”

Bildiğiniz gibi Apple, 3.5mm kulaklık girişini kaldırarak da radikal bir adım atmış ve sonrasında diğer pek çok firma da bu adımı takip etmişti. Dolayısıyla Lightning girişinin kaldırılması ve tamamen portsuz bir iPhone tasarımı da kulağa “olası” geliyor.

Avrupa Komisyonu, Type-C bağlantı standardının benimsenmesi için firmalara 24 aylık süre tanınacağını belirtiyor. Yani en basit ihtimalle, 2 yıl daha Lightning bağlantılı iPhone’lar görebiliriz. Ya da Apple erken davranarak tamamen kablosuz bir sisteme de geçiş yapabilir. Tabii bu, kulaklık girişi tarafında olduğu gibi diğer firmaların da benzer hamleler yapmasını sağlayabilir.

Şu anki kablosuz şarj sistemine baktığımızda, destekli iPhone’larda Qi standardında 7.5w, MagSafe standardında da 15w’a kadar kablosuz hızlı şarj desteği sunulabiliyor.

Android cihazlarla kıyasladığımızda ise, Apple’ın şu an gerçekten çok geride olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Xiaomi, 80w değerde kablosuz hızlı şarj sistemini duyurmuş ve bu sayede 4000mAh pile sahip bir telefonun kablosuz olarak sadece 19 dakikada tamamen şarj edilebileceğini bildirmişti.

> Galaxy A13, Samsung’un En Uygun Fiyatlı 5G’li Telefonu Olabilir