Avrupa ve Amerika’da Kripto Para Borsaları Nasıl Denetleniyor? Bu Ülkelerde Denetimler Sıkı Mı?

Thodex'in milyonlarca lirasına

Avrupa ve Amerika’da kripto para borsaları şu anda bile tartışma konusu olmaya devam ediyor. Türkiye’de konuşulanlar sadece bu ülke ile alakalı değil. Kripto para dünyası her yerde kafa karıştırıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralar özellikle son dönemlerde çok ciddi bir yatırım aracı haline geldi. Borsalar bu konuda ilgi çekse bile yine de insanların ağırlığı kriptolardan yana. Mesela Tesla veya Apple hissesi alarak kazanılabilecek 1 yıllık para kripto para dünyasında sadece bir saat içerisinde elde edilebiliyor. Bu durum aynı zamanda kısa yoldan para kazanmanın cazibesi olarak görülüyor.

Türkiye ne yazık ki dolandırıcılık konusunda son derece yaratıcı fikirlere sahip. Sadece Çiftlik Bank örneğine bakmak bile yeterli. Bugüne kadar hiç kimsenin aklına gelmeyen bir dümen çevrildi ve insanlar mağdur edildi. Ancak kripto para dünyası çok daha farklı. Dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden bir tanesi kripto paralarda kullanılıyor. Fakat bazı borsalarda sorunlar yaşanabiliyor.

Avrupa ve Amerika’da kripto para borsa sistemi nasıl işliyor?

ABD bu konuda son derece iyi bir sisteme sahip. Mali suçlar uygulama ağı lisansı ile birlikte borsa açmak mümkün. Uluslararası Borsa Transferlerinde alıcı ve gönderici aynı kayıt altında yer alıyor. Avrupa Birliği ise kara para aklama ile ilgili kesin yasalara sahip. Onlar hiç kimsenin yasadışı para aktarmasını sağlamasını istemiyor.

Avrupa ve Amerika'da kripto

Almanya ise henüz 2020 yılında çıkarılan yasa ile kripto paraları tanımlanamayan madde olarak niteledi. Eğer herhangi bir kripto para borsası alım ya da satım işlemleri yapmak istiyorsa lisans almalı. Aksi halde işlem yapılamıyor. İngiltere konu ile ilgili Borsalar ve Yatırım Şirketleri Finansal Yönetim İdaresi iznini şart koşuyor.

Birçok ülke yeni önlemler almaya çalışıyor

Özellikle Avrupa ve ABD gibi bölgelerde yeni önlemler alınmak isteniyor. Burada amaç Thodex gibi enkazlar yaşamamak. Muhtemelen önümüzdeki günlerde daha farklı önlemlere yer verilecek. Peki sizce Türkiye’de nasıl bir yasa çıkarılmalı?

İlgili Haberler:

>> Yerli Kripto Para Borsaları Teker Teker Açıklama Yaptı: Korkulacak Bir Şey Var Mı?

>> Kripto Para Düzenlemesi Kesinleşti: Merkez Bankası Açıklama Yaptı