Yeni Android Zararlı Yazılımı Tüm Telefonları Ele Geçiriyor

Yeni Android zararlı yazılımı

Yeni Android zararlı yazılımı akıllı telefonlar konusunda ciddi güvenlik açıklarının oluşmasına neden oluyor. Özellikle son dönemlerde bu tür uygulamaların arttığı görülüyor. Hadi gelin konu ile ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Android kullanıcıları ne yazık ki büyük veri hırsızlıkları ile karşı karşıya. Bazen dolandırıcılar onlara ait verileri çalarak kullanabiliyor. Kimi zaman çalınan bu bilgilerden kimsenin haberi olmuyor. Böylece hırsızlar istediği her şeyi yapabiliyor. Verilerin kimi zaman karanlık internet dediğimiz bölümde satıldığı bile biliniyor. Fakat bugünlerde yeni bir yöntem tespit edildi.

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan tersine mühendislik çalışmaları ile birlikte Android kullanıcılarının yakından ilgilendiren bir yazılım keşfedildi. Bu yazılım aslında tamamen proje ürünü. Sosyal medya reklam ve pazarlama faaliyetlerini aynı potada eriten bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Projenin ismi ise Pareto olarak geçiyor.

Yeni android zararlı yazılımı cihazları felç ediyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan çalışmalara göre Google Play Store üzerinden indirilebilen 30 uygulamada bu zararlı yazılım bulunuyor. Pareto olarak bilinen bu yazılım ile birlikte telefonlar birer akıllı televizyon gibi gösteriliyor. Siz hiç farkında bile olmadan sahte reklamlar servis ediliyor.

Yeni Android zararlı yazılımı

Akıllı televizyon reklamları normal şartlarda diğerlerine göre bir miktar daha iyi kazanç sağlıyor. Siber korsanlar akıllı televizyon reklamlarını sizlere izleterek ceplerine daha fazla para girmesini sağlıyor. Böylece siz haksız bir şekilde kazanç elde edilmesine alet olmuş oluyorsunuz. Ne yazık ki reklam sağlayıcıları bu durumu tespit edemiyor.

Tersine mühendislik yöntemi ile keşfedildi

Siber güvenlik uzmanları tarafından devam edilen tersine mühendislik yöntemleri ile birlikte böyle bir zararlı yazılım olduğu keşfedildi. Flash Light ve Mobile Screen Recorder gibi uygulamalarda bu tür zararlı yazılımların olduğu görülüyor. Üstelik böyle uygulamalar gerçekten de son derece fazla kullanıma sahip.

Google tarafından tespit edilen zararlı yazılımlı uygulamalar tamamen sistemden kaldırıyor. Android eğer güvenli bir işletim sistemi olmak istiyorsa mutlaka bu tür problemleri atlatması gerekiyor.

İlgili Haberler:

>> Google Algoritmaları Yepyeni Bir Sisteme Kavuşuyor: İnternet Trafiğinde Dalgalanma Yaşanabilir

>> Android ve iOS Arasında Sohbet Geçmişi Aktarılabilecek: WhatsApp Bomba Gibi Bir Özellik Getiriyor