Ay İle İlgili Sırlar Açığa Çıkıyor! Bu Kutu Tam 50 Yıldır Kapalıydı!

Ay ‘a yapılan son yolculuktan geri kalan ve hâlâ tamamen kapalı olarak saklanan kutu, yakında açılacak. Bilim insanları, yeni teknolojilerin de yardımıyla kutunun içindekilerin daha iyi incelenebileceğini ve daha evvel keşfedilememiş yeni detayların ortaya çıkarılabileceğini düşünüyor. İşte bu kutu, bu sebeple bu kadar uzun süredir kapalı bir şekilde bekletilmişti.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 50 yıl önce vakumla kapatılmış bir kutuyu açmaya hazırlanıyor. Apollo 17 görevi sırasında hazırlanan kutu, yıllardır vakumlu bir şekilde kapalı olarak bekletiliyordu. Haliyle bilim adamları, geçen yıllarla birlikte teknolojinin ilerleyeceğini ve daha iyi araştırma fırsatlarının oluşabileceğini biliyorlardı. Eh, görünüşe göre beklenen an da yaklaşıyor.

Kutuyu açıp içindeki detayları araştıracak ekipteki bilim insanlarından Francesca McDonald, “Antik dönem Ay ‘ın önemli örnekleriyle çalışabilmek ve sırları ortaya çıkarabilmek adına hazırlanan bu programın bir parçası olduğum için ayrıcalık duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Ay İle İlgili Sırlar Açığa Çıkıyor! Bu Kutu Tam 50 Yıldır Kapalıydı!

En iyi ihtimalle 5 yıla Mars’tayız!

Uzay, insanlık için her zaman bir gizem, her zaman bir merak kaynağı oldu. Uzayda yaşam formu var mı, uzayda su var mı, yaşanabilir farklı bir gezegen var mı ve daha nicesi…

Yıllardır pek çok araştırma yapılıyor, fikirler paylaşılıyor ve geleceğe yönelik “Belki de Dünya’yı bırakıp farklı bir gezegende koloniler halinde yaşayabiliriz” düşüncesi ifade ediliyor.

Günümüzde uzay ve uzayda yaşam konuları gündeme geldiğinde, akıllarda uyanan ilk isim de Elon Musk oluyor. Bildiğiniz gibi Musk, Mars gezegeni üzerine pek çok düşünceye sahip ve evvela uzay turizmi, sonrasında da koloni hayatı planlarını hayata geçirmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da Lex Fridman’a röportaj veren Musk, en iyi ihtimalle 5, en kötü ihtimalle de 10 yıla kadar Mars’a gideceklerini belirtti. Tabii bunun için mevcut roket sistemlerinin daha geliştirilmesi ve fiyatların da daha uygun hale gelmesi gerekiyor. Zira an itibarıyla bu çok çok pahalı bir proje ve Musk, Mars için sırf Ay’a gidip bayrak dikmek ve geri dönmek gibi bir şey planlamıyor. İnsan kolonilerinin kurulması ve tarihte ilk kez dünya dışındaki bir gezegende yaşam ihtimalinin gerçekleşebilmesi ihtimal üzerinde duruluyor.

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?