Bilgisayar Satışları Rekor Kırıyor: İşte Nedeni!

Bilgisayar Satışları Rekor Kırıyor: İşte Nedeni!

bilgisayar satışları rekor kırıyor
Google News Abone Ol

Her geçen gün daha da fazla artan bilgisayar satışları rekor kırıyor. Bunun en önemli nedenlerine sizler için göz attık. Siz de hazırsanız, birlikte detaylıca bu satış artışının detaylarını inceleyelim.

Analiz firması Canalys tarafından yayınlanan bir rapora göre bilgisayar satışları rekor kırıyor ve bu durum çok daha yüksek seviyelere ulaşacak. 2020 yılının 3. çeyreği düşünüldüğünde; son 10 yılın yeni rekoru kırıldı. Bu çeyrek dilimde 79,2 milyon adet bilgisayar bir yerden başka bir yere sevk edildi ve böylece yeni bir rekora imza atılmış oldu. Bunun en önemli nedeni ise hiç şüphesiz artan online ihtiyaçlar.

2020 yılında bilgisayar satışları rekor kırıyor

Bilgisayar satışlarında her şirket eşit oranda satış yapmadı. Bazıları çok yüksek rakamlara ulaşırken kimileri de yerinde saymaya devam etti. Buna göre Lenovo şirketi, 19 milyon civarında satış yaparak başarısını kesinleştirmiş oldu. Firma, bilgisayar pazar payının yüzde 24,6’sına sahip. Lenovo uzun bir süredir pazarda gelişmiş cihazlar üretiyordu.

bilgisayar satışları rekor kırıyor

Bazılarının çok ısındığı için sürekli şikayet ettiği HP ise; 18,6 milyon sevkiyat yaparak en çok tercih edilen ikinci marka oldu. Dell üçüncü ve Apple’da dördüncü sırada yer aldı. Özellikle de Lenovo bilgisayar satışları rekor kırıyor ve bu durum Apple’ın hoşuna gitmiyor. Apple bu çeyrekte 6,3 milyon sevkiyat yapabildi ve Lenovo’nun çok gerisine düşmüş oldu. Fakat fiyat bakımından değerlendirildiğinde bu son derece doğal.

Bilgisayar pazar payı her geçen yıl etkisini daha da artıracak gibi görünüyor. Özellikle de eğitim ve iş hayatının dijitale taşınması bunu adeta mecburi hale getirdi. 2020 yılının birinci çeyreği çok zayıf geçse bile yine de 3. çeyrekte ciddi kar elde edildi. Bu sayede bilgisayar satış rakamları rekor kırıyor ve üreticiler durumdan memnun.

İlerleyen yıllar ile alakalı tahmin yürütmek de o kadar kolay değil. Ancak pandemiden sonra da ilerleme kaydedilebilir. Büyüme oranı ise biraz da başka değişkenlere bağlı. Sizce bilgisayar satışlarının geleceği parlak olacak mı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Huawei Geliştirici Konferansı etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı!

>> Bilgisayar Parçalarında İndirim Yapılacak: İşte O İndirim Listesi!


CEVAP VER