Bilgisayar Temizlerken Bunlara Dikkat!

Bilgisayar Temizlerken

Bilgisayar temizlerken dikkat etmeniz gereken hususlardan sizler için bahsettik. İşte dikkat etmeniz gereken en temel detaylar.

Bilgisayarları uzun süre kullandığımızda zaman zaman sorunlar oluşabilir. Bu durumlar donanımsal olarak sorun yaratabilir. Kimi zaman donma kasma gibi kimi zaman ise açılmama ya da ani kapanma gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumda bilgisayarınızı temizlemeniz gerekebilir.  Fakat temizlerken dikkat etmeniz gereken durumlar olabilir. Çünkü bazı konularda yapacağınız ufak bir yanlış hareket dahi, bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. Bu yüzden sizler için bilgisayar temizlerken dikkat etmeniz gereken durumlardan bahsedeceğiz. İşte ayrıntılar.

Bilgisayar Temizlerken Bunlara Dikkat!

Bilgisayar Temizlerken

Sıvı Teması

Bilgisayarınızı temizlerken sııv temasından kaçınmanızı öneriyoruz. Çünkü her ne kadar iyi kurulayacağınız bir parça olsa da, iyi kurulamak, söz konusu parçanın temizlenmesi için yeterli olmayabilir. Bu yüzden bilgisayar parçalarınızı temizlerken sıvı temasından uzak tutmanızı öneriyoruz. Fakat gülü bir hava ile bilgisayar parçalarınızı temizlerseniz, daha etkili olacaktır. Bu yüzden sıvı yerine kuvvetli hava takviyesi daha etkili olacaktır.

Soketler

Bilgisayarınızı söktüğünüzde, anakarta bağlı olan parçaların soketlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü soketler, anakarttan biraz zor ayrıldığı için, çıkartmaya çalışırken zarar verme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu yüzden anakarttan parçaları ayırırken, cımbız vs. gibi ince parçalar kullanmanızı öneriyoruz.

Lehimler

Anakartta bulunan soketlerin yanında bulunan lehimlerin sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü yüksek sıcakta lehimler çıkabiliyor. Bu durumda bazı işlevler kullanılamaz hale gelebilir. Bu yüzden bilgisayar parçalarını temizlerken, lehimlerin sağlam olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konunun lehimler olduğunu söyleyebiliriz.

Vidalar

Bilgisayar temizlerken, temizlik işlemi bittikten sonra, laptop veya kasanızı kapatırken, vidaların eksiksiz ve doğru yerde olduğuna dikkat edin. Çünkü en ufak vida kaybı bile, bilgisayarınızın kasasının esnemesine ve zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden vidaları kaybetmeyin, aynı zamanda vidaları, doğru yerlerine yerleştirdiğinizden de emin olmanız gerekmektedir.

Bilgisayar temizlerken dikkat etmeniz gereken en temel hususlardan sizler için bahsettik. Siz de uzun süredir bilgisayarınızı temizlemiyorsanız, sizlere bahsettiğimiz adımlara dikkat etmelisiniz.

İlgili Haberler

>> Uygun Fiyatlı Tablet İsteyenler Buraya: Honor Tab X8 Sızdırıldı!