Bilişim Şirketlerine Soruşturma Açılıyor: İşte O Bilişim Şirketleri

Bilişim şirketlerine soruşturma

Bilişim şirketlerine soruşturma başlatıldı. Rekabet Kurumu tarafından başlatılan bu soruşturma henüz karar aşamasına ulaşmadı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Rekabet Kurumu internet sitesinde bazı paylaşımlarda bulundu. Bilişim ve iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren kimi kurumların soruşturma ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Rekabet korunması hakkında kanun ile ilgili bir ihlal olduğu ifade edildi. Genellikle bu tür soruşturmaların küresel şirketler için olduğu biliniyor.

Google, Apple ve Amazon hakkında çok fazla tekelleşme davası açıldı. Bu davalar küresel çapta büyük yankı uyandırdı. Avrupa Birliği ülkelerinden ABD’ye kadar neredeyse tüm bölgelerde çeşitli davalar ile karşı karşıya kaldılar. Şimdilerde ise yerel bazı bilişim şirketlerinin tekelleşme soruşturması sürüyor.

Bilişim şirketlerine soruşturma açıldı

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre rekabetin korunması hakkında kanun ile ilgili ihlaller ortaya çıktı. Rekabet Kurumu; rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar maddesinin ihlal edildiğini belirtti. Bu ihlal nedeniyle bazı şirketlere soruşturma başlatıldı.

Bilişim şirketlerine soruşturma

Türkiye’de oldukça önemli bir konumda olan bu bilişim şirketleri henüz soruşturma aşamasında. İnnova bilişim çözümleri, Etiya bilgi teknolojileri yazılım sanayi, Pia bilişim hizmetleri ve Kafein yazılım hizmetleri soruşturma kapsamında araştırılıyor. Bu şirketler ile ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir dava olup olmadığı ise netleşmedi

Rekabet kurumu bir detayın altını çizdi

Rekabet kurumu tarafından yapılan açıklamalarda önemli bir detayın altı çizildi. Bu şirketlerin bahsi geçen kanunu ihlal edip etmediklerinin belli olmadığı belirtildi. Yani henüz dava süreci başlamadı. Eğer soruşturma kapsamında rekabet ihlali yapıldığı tespit edilirse bu şirketler hakkında dava açılacak.

Türkiye’de özellikle son dönemlerde bu tür davaların arttığını görüyoruz. Soruşturma kapsamında birçok veri incelenecek. Özellikle tekelleşme durumuna daha detaylı bakılacak. Konu ile ilgili herhangi bir suç unsuru bulunursa dava süreci başlayacak. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Bilişim Gündeminin Kalbi Dell Technologies Türkiye Forum 2021 ‘de Atacak

>> Kuantum Bilişim Geliyor! Hazırlanmaya Başlamanın Tam Zamanı