Trendyol ve Rekabet Kurumu Karşı Karşıya: Gergin Bekleyiş Sürüyor

Avrupa'da en fazla yatırım

Trendyol ve Rekabet Kurumu son dönemlerin en büyük tartışmalarından bir tanesini yaşıyor. Özellikle son dönemlerde bu tartışmanın dozajı soruşturmaya kadar gitti. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

.

İlk etapta bunun bir tartışma olduğunu söylemek açıkçası pek doğru değil. Ancak ikili arasında ciddi bir sürtüşme var. Rekabet Kurumu işi soruşturmaya kadar götürdü. Trendyol hakkında açılan soruşturma ile birlikte şirket hayatında ilk defa böyle bir problem ile karşı karşıya geldi. Hatta şimdilerde ceza alma ihtimali konuşuluyor.

Kısaca bir hatırlamak gerekirse Trendyol e-ticaret uygulaması kendi web sitesinde bazı şirketleri ön plana çıkardığı ile ilgili şikayet alınmıştı. Bu şirketler elbette kendisine ait olanlar. Bu durum rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile ciddi bir tartışmaya neden oldu. Sonuç olarak iş ceza vermeye kadar ulaşmak üzere.

Trendyol ve Rekabet Kurumu henüz anlaşmaya varamadı

Türkiye’nin tartışmasız en büyük e-ticaret platformları içerisinde yer alan Trendyol gerilimli bir hafta yaşıyor. Rekabet Kurumu internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile birlikte bu şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verdiğini söyledi. Tüketiciyi etkilemeyecek olan bu durum şirket için ciddi cezalar anlamına geliyor.

Trendyol ve Rekabet Kurumu

Trendyol tarafından henüz konuyla ilgili bilgi verici bir açıklama yapılmadı. Rekabet Kurumu ise şirketin üzerine gitmekte fazlasıyla kararlı. Hatta verdiği yazılı kararda “bulguları ciddi ve yeterli bularak” ifadesi yer aldı. Yani Rekabet Kurumu bu şirkete neredeyse yüzde 90 ceza verecek gibi görünüyor.

Türkiye’de online ticaret siteleri üzerinde baskı kuruluyor

Hem dünyada hem de Türkiye’de e-ticaret siteleri ile ilgili ciddi bir baskı olduğunu söyleyebiliriz. Bu baskı genellikle tekel olmaya karşı bir tavır sergiliyor. Trendyol kendi şirketine ait markaları platformunda ön plana çıkardığı için eleştirilerin odağında yer alıyor.

Peki sizce gerçekten de Trendyol bu tür konularda haksızlık yapıyor mu? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cristiano Ronaldo Coca-Cola Olayı Sosyal Medyada Yeni Bir Tartışmaya Yol Açtı

>> Online Alışveriş Siteleri Büyük Yatırımlar Almaya Devam Ediyor: Milyonlarca Dolarlık Destek Verildi

. . . . .