Bilişim Teknolojileri Liderleri Siber Güvenlik Yatırımlarını Rekor Seviyeye Çıkardı

Bilişim teknolojileri liderleri siber güvenlik

Bilişim teknolojileri liderleri siber güvenlik yatırımlarını rekor seviyeye yükseltti. Peki ne oldu da birden bire böyle bir ilgi oluştu. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Pandemi ile birlikte bilişim sektörü ve bütün dünya baştan sona değişti. Özellikle dijitalleşme, beraberinde bazı güvenlik açıklarını getirdi. Normal şartlarda sadece akıllı telefon veya bilgisayar kullanırken içinde olduğumuz dijital dünya neredeyse her şeyi kapsayacak hale geldi. Akıllı televizyonlardan beyaz eşyalara kadar herşey ile bağlantı kurmak mümkün.

Böyle bir dijital dünyada siber güvenlik son derece kritik öneme sahip. Bunun farkında olan kurumlar ve şirketler düzenli olarak yatırımlarını artırıyor. Böylece hem kendilerini güven altına alıyor hem de sektörün gelişmesini sağlıyorlar.

Bilişim teknolojileri liderleri siber güvenlik atağına kalktı

Bulut güvenliği şirketi Forcepoint tarafından yapılan bir araştırmaya göre siber güvenlik ile ilgili yeniden fon tahsis etme işlemlerinin yüzde 74 oranında arttığı ifade edildi. Böylece aslında bu alanda tahmin edilenden çok daha fazla yatırım olduğu ortaya çıktı.

Bilişim teknolojileri liderleri siber güvenlik

Yapılan bu yatırım araştırmalarında özellikle bulut depolama sistemleriyle ilgili yoğunlaşma olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık olarak yüzde 74 oranında siber güvenliğe aktif fon tahsis edileceğinin söylenmesi takdir toplayabilecek türden. Bundan kısa bir süre önce siber güvenlik geleneksel altyapı parçası olarak görülüyordu. Şimdi ise başlı başına üzerinde durulması gereken bir alan.

İş güvenliği ve rekabet avantajları üzerinde duruluyor

Siber güvenlik alanında yapılan yatırımların oranları bile belli oldu. Buna göre özel kötü amaçlı yazılım ile ilgili ayrılan fon yüzde 57 oranında. Fidye yazılımı ise yüzde 54 seviyelerinde. Kimlik avı ile ilgili yapılan çalışmalara ayrılan fon ise yüzde 56 seviyesinde.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde özellikle dijitalleşen dünyada bilişim teknolojisi alanında çalışan şirketlerin siber güvenliğe ilgisinin artacağı söylenebilir. Hem rekabet hem de iş güvenliği gibi alanlar siber güvenlik kategorisini ciddi ölçüde güçlendirecek. Peki sizce de tüm dünya siber tehdit altında mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> ABD Askerleri Nükleer Silahları Nereye Sakladıklarını İtiraf Etti: Tarihin En Büyük Güvenlik Açığı

>> Finansbank Garanti veya Turkcell Kullanıyorsanız Bu Habere Dikkat: Milyonlarca Kişinin Bilgileri Çalınmış Olabilir