Bitcoin Çevre Kirliliğine Neden Oluyor: Yeni Araştırma Sonuçları

Bitcoin fiyat hareketleri

Bitcoin çevre kirliliğine neden olmakla suçlanıyordu. Peki gerçekten de bu doğru mu? Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak Bitcoin şu sıralar bazı araştırmaların konusu oldu. Kripto para varlıklarına baktığımızda çevreci ve iklim üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ifade ediliyordu. Ancak yapılan çalışmalara baktığımızda aslında Bitcoin madencilik işlemlerinin tahmin edilenden çok daha kötü sonuçlara yol açtığı ortaya çıktı.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve petrol çıkarma gibi faaliyetler çevreye en çok zarar veren aktiviteler olarak biliniyor. Ancak kripto para madenciliği bunların önüne geçmeyi başardı. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre en büyük çevre problemlerinden birisine Bitcoin neden oluyor.

Bitcoin çevre kirliliğine sebep oluyor

Kripto para üretmek isteyenlerin bunun madenciliğini yapması gerekiyor. Ekran kartları üzerinden çeşitli dijital varlıklar elde edilebiliyor. Bitcoin bunların içerisinde en popüleri olarak biliniyor. Aslında bu kripto para biriminin madenciliğini yapmak ciddi sonuçlara neden oluyor.

Bitcoin çevre kirliliğine

Çevreye en olumsuz etki eden sektörler içerisinde yer alan petrol çıkarma ve kırmızı et yetiştiriciliği ile Bitcoin madenciliği yarışıyor. Çevreye en fazla zarar veren faaliyetlerden birisinin de madencilik olduğu ifade edildi. Böylece sanılanın aksine kripto para birimlerinin aslında çevreci olmadığı kanıtlanmış oldu.

Bitcoin eskisine göre daha fazla enerji harcıyor

2016 ile 2021 yılları arasında yapılan araştırmalara baktığımızda Bitcoin madencilik işlemlerinin çevreye eskisine göre daha fazla zarar verdiği ortaya çıktı. Kripto para devini üretmek için gereken elektrik miktarı yaklaşık olarak 126 kat arttı.

Bitcoin çevre kirliliğine

Böylesine devasa rakamlara sahip enerji ihtiyacı nedeniyle Bitcoin, kötü çocuk olma yolunda ilerliyor. Ayrıca araştırmacılar bunun kolay kolay düzelmeyeceğini düşünüyor. Peki sizce Bitcoin gerçekten de çevreye zararlı mı? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bitcoin 2030 Yılında Ne Kadar Olacak? Analistler Açıkladı

>> Bitcoin 15 Bin Dolara Kadar Düşebilir: Uzman Analist Nedenini Açıkladı