Bilgisayar Korsanlarının Yeni Taktiği Ortaya Çıktı: Hedef Teknoloji Çalışanları

Bilgisayar korsanlarının yeni taktiği

Bilgisayar korsanlarının yeni taktiği duyanlara pes dedirtti. Hadi gelin hackerlar tarafından kullanılan bu yeni taktiğe birlikte göz atalım.

Günümüzde hackerlar en büyük tehlikelerden bir tanesi olarak görülüyor. Özellikle son dönemlerde bu tehlikenin artık çok ciddi boyutlara ulaştığını görüyoruz. Peki bilgisayar korsanları nasıl oluyor da böylesine tehlikeli bir etki yaratabiliyor.

Onları ön plana çıkaran en önemli detay hiç şüphesiz kullandıkları tekniklerdir. Özellikle bazı gruplar son derece işlevsel yöntemlere başvuruyor. Microsoft tarafından yapılan bir açıklama bunu gözler önüne serdi. Teknoloji sektöründe yer alan insanlar sahte iş teklifleri ile hackleniyor.

Bilgisayar korsanlarının yeni taktiği

Dünyanın en ürkütücü bilgisayar korsanları grubu içerisinde yer alan Lazarus yeni bir yönteme başvurmaya başladı. Bu yöntem Microsoft tarafından tespit edildi. Sahte iş teklifleri ile yazılım mühendisleri ve bilişim teknolojisinde yer alan destek personelleri hackleniyor.

Bilgisayar korsanlarının yeni taktiği

LinkedIn üzerinden sahte iş teklifleri teknoloji çalışanlarına iletiliyor. Kuzey Kore ile bağlantısı bulunan Lazarus hacker grubu bu sahte iş teklifleri üzerinden karşı tarafın cihazını ele geçirmeye çalışıyor. Bunu yapmak için WhatsApp platformunu kullanıyor. İlk etapta LinkedIn üzerinden bağlantı kurulsa bile bilgisayar korsanları karşı tarafı WhatsApp’a yönlendirmeye çalışıyor

Kritik bilgiler ele geçirilebilir

Hackerlar tarafından kritik bilgilerin ele geçirilme ihtimali var. 2009 yılından beri faaliyet gösteren Kuzey Kore destekli Lazarus hacker grubu buna benzer yöntemler kullanıyor. Bu yöntemler ile birlikte kripto paralar çaldığı gibi aynı zamanda çeşitli verileri ele geçiriyor.

Bilgisayar korsanlarının yeni taktiği ise daha çok iş teklifleri üzerinden yapılıyor. Yazılım mühendisleri ve bilişim teknolojisi çalışanları dikkat çekici teklifler görünce bu grubun tuzağına düşebiliyor. Benzer yöntemler sizin için de kullanılabilir. İşte tam da bu nedenle siber güvenlik konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> ABD Rus Hackerlar Karşısında Ne Yapacağını Bilemiyor: VPN Sistemleri Bile Kullanıldı

>> Hackerlar Web Sitelerini Teker Teker Ele Geçiriyor: Çok Tehlikeliler