Böyle Hızlı Şarj Görülmedi. 5 Dakikada Yüzde 50 Dolum!

Böyle Hızlı Şarj Görülmedi. 5 Dakikada Yüzde 50 Dolum!


Hızlı şarj, orta sınıf ve üst düzey akıllı telefonlarda çok sevilen bir özellik haline geldi. Hatta Apple bile geçtiğimiz dönemde istemeye istemeye yeni iPhone’lara bu özelliği ekledi.

Qualcomm’un Hızlı Şarj 5.0 ile, gelecek telefonlar boş bir bataryadan sadece 5 dakikada yüzde 50’ye ulaşabilecek. Bu da ilk nesil Hızlı Şarj teknolojisinden on kat daha hızlı olacak. Daha önce kablosuz şarj etme kolaylığını deneyimlediyseniz, neden her geçen yıl daha popüler hale geldiğini anlamışsınızdır. Kablosuz şarj pazarının 2026’ya kadar 25,6 milyar dolara ulaşması beklenirken, birçok tüketici hala daha hızlı olması için kablolu şarjı ve şarj sırasında telefonu kullanabilmenin ek avantajını tercih ediyor.

Qualcomm geçtiğimiz gün içerisinde Quick Charge 5 adlı hızlı şarj teknolojisinin en son versiyonunu duyurdu. Bu yeni teknoloji 2013’te Quick Charge 1.0’dan bu yana nesilde şimdiye kadar elde edilen en önemli iyileştirmeleri sunuyor. Yeni uygulama, Quick Charge 4’ten yüzde 70 daha verimli ve 3.3V ila 20V arasında çok çeşitli giriş voltajlarını ve 5A’ya kadar akımları destekliyor. Qualcomm, Quick Charge 5.0’ı destekleyen bir telefonla doğru kablo kullanmanın, cihazınızdaki şarj devresine 100W’tan fazla güç verilmesine izin vereceğini söylüyor.

Hızlı Şarj İle 15 Dakikada 4500 mAh Bir Telefon Pilini Doldurabileceksiniz

Bunun ne kadar hızlı olduğu hakkında bir fikir vermek için şirket, Quick Charge 5.0’ın 4.500 mAh bir pili sadece beş dakikada yüzde 0’dan 50’ye kadar getirebileceğini söylüyor. Tam şarjın yani telefonun yüzde 100 olması ise 15 dakika sürecekmiş. Bu değerler önceki nesle göre dört kat daha hızlı. BU yeni teknolojiyle birlikte telefonun ısınma derecesi de 10 santigrat dereceye kadar düşürülmüş durumda.Hızlı şarj Qualcomm Samsung Apple Kablosu

Bunu mümkün kılan şey ise, SMB1396 ve SMB1398 olmak üzere iki güç yönetimi IC’si. Bunlar hem 1SnP (tek hücreli) hem de 2SnP (yığınlanmış) pilleri destekliyor ve 17 farklı voltaj, akım ve sıcaklık koruması ile birlikte geliyor. Bunlar, güvenli bir şekilde sağlayabileceğinden daha yüksek bir güç çıkışı üzerinde sunum yapan bazı güç adaptörleri için bile doğru şarj modunu seçmek üzere tasarlanmış yeni bir Akıllı Kimlik özelliğinin bir parçası.

Qualcomm, Snapdragon 865 ve 865 Plus mobil platformlarıyla desteklenen Quick Charge 5.0 destekli telefonların ufukta olduğunu söylüyor. Yeni standart, USB güç dağıtımı ile çapraz uyumlu, eski Hızlı Şarj uygulamaları ile geriye dönük uyumluluğu koruyor ve herhangi bir iPhone 7 veya daha yenisini bir QC5 şarj adaptörü ile hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. Vivo ve Oppo gibi diğerleri de son aylarda kendi 100W + hızlı şarj çözümlerini tanıttı. Ancak Qualcomm’un teknolojisi muhtemelen Çin dışındaki pazarlarda daha yüksek benimseme oranları görecek. Bu teknolojilerin pil ömrünü nasıl etkilediğini görmek ilginç olacak. En azından Qualcomm’un QC5’i ile telefonunuzu pahalı patlamış mısır haline getirebilecek şarj cihazlarına karşı ek bir koruma katmanı elde edeceksiniz.

İlgili Haberler

>> Rog Phone 3 dünyanın en hızlı telefonu olacak! İşte tasarımı!

>> Avrupa Birliği Qualcomm için düğmeye bastı!


CEVAP VER