Bu Haber, Yeni iPhone ile Ücretsiz Değişim Bekleyenleri Üzecek!

Apple, Face ID sistemi arızalan iPhone telefonları yenisiyle değiştirmek yerine, artık arızanın bulunduğu bölgeyi değiştirmeyi düşünüyor. Henüz resmi bir açıklama yok, ancak MacRumours’ta yer verilen ve güvenilir kaynaklara dayandırıldığı söylenen bilgiler bu yönde.

Eğer Face ID, yani gelişmiş yüz tanıma güvenlik sistemli bir iPhone telefonunuz varsa ve Face ID sistemi bozulursa, cihazınız büyük ihtimalle yeni bir iPhone telefon ile garanti kapsamında değiştirilebiliyordu. Yeni gelen bilgiler ise, yakın zamanda bu uygulamanın ortadan kaldırılacağını ve arızalı bölgenin tamir edileceğini söylüyor.

Bilgilerin devamında, Apple’ın App Store yetkilileri ve yetkili Apple servis sağlayıcılarıyla görüşerek, iPhone XS veya Face ID’e sahip daha yeni iPhone modellerinin onarılmasına izin vermeyi planladığı belirtiliyor.

Biliyorsunuz, iPhone telefonlar genelde kolay kolay tamir edilemiyor ve garanti kapsamı dışındaki onarımlarda Android cihazlara kıyasla daha yüksek masraflar çıkabiliyor. Şu an bu söylenenler gerçek olursa, onarım maliyetlerinin nasıl olacağı henüz bilinmiyor.

Bu Haber, Yeni iPhone ile Ücretsiz Değişim Bekleyenleri Üzecek!

Servis yetkilileri, muhtemelenFace ID sisteminin de dahil olduğu tüm üniteyi tamamen değiştirecek. Bunun için Apple’ın yetkili servislere onarım kiti vereceği de söyleniyor.
Peki Apple niye böyle bir karar aldı derseniz, arkasında “çevre kaygısı” yatıyor diyebiliriz. Cihaz yenileme yerine mevcut cihazın tamir edilebilmesi sayesinde karbon ayak izi miktarının azaltılması hedefleniyor.

Bu yeni sürecin, önce eğitimlerin verilmesi ve gerekli ekipmanların sağlanmasıyla birlikte bu yıl içinde başlaması gündemde.

Peki siz ne dersiniz? Eğer böyle bir karar alınırsa, hoşunuza gider mi? Yoksa tamir edilmiş bir iPhone yerine, yeni iPhone ‘u ücretsiz değişim ile almayı tercih edenlerden misiniz?

Yeni iPhone ‘dan önce, Face ID nedir, biliyor musunuz?

Face ID, Apple tarafından geliştirilen ve Kasım 2017’de, iPhone X modeliyle birlikte teknoloji severlerin kullanımına sunulan bir yüz tanıma tabanlı güvenlik sistemidir. Android tarafında yer alan benzer sistemlere kıyasla daha detaylı veri toplayabilen, bu sayede kandırılması daha zor ve dolayısıyla daha güvenli bir sistemdir.

Bu sistem, telefonun kilidinin açılmasından internet üzerinden yapacağınız harcamalara, banka hesap bilgilerinizden temassız ödemelerinize kadar pek çok noktada güvenle kullanılabiliyor.

Apple, son dönemde yaptığı düzenlemelerle bu sistemin yüzde maske varken de çalışmasını ve Apple Watch akıllı saatler tarafında daha fazla destek sunulmasını da amaçlıyor.

İlgili Haberler

>> Kimler Daha Çok Para Harcıyor? Android Kullanıcıları Mı Yoksa iOS Kullanıcıları Mı?