Kimler Daha Çok Para Harcıyor? Android Kullanıcıları Mı Yoksa iOS Kullanıcıları Mı?

Android ve iPhone gizlilik

Yeni bir araştırma, Apple iOS kullanıcılarının Google Android kullanıcılarına kıyasla daha fazla harcama gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı. Bu, abonelikler üzerine yapılmış bir araştırma ve detaylar da AppleInsider sitesinde paylaşıldı. Biz de şimdi sizlere sunalım isterseniz.

Akıllı telefon ve akıllı tablet pazarında, iki büyük oyuncu var; Google ve Apple. Sanırız bu konuda hepimiz hemfikiriz. İki üretici de hem cihaz hem de yazılım üreterek ciddi pazar paylarına sahip oluyor. Tabii cihaz çeşitliliği, yaygın kullanılabilirlik ve farklı fiyat unsurları sebebiyle Google Android’in çoğu kullanıcı için daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
Apple iOS ise, kapalı bir işletim sistemi olması sebebiyle çoğu noktada Android’e kıyasla daha güvenli kullanım sunabiliyor. Ayrıca, optimize edildiği cihaz sayısı daha az olduğu için de daha az donanım faktörü kullanılarak daha yüksek performans sunumu gerçekleştirebiliyor. Tabii bu konu, farklı başlıklarda uzun uzun tartışılabilir. Şimdi gelelim para harcama kısmına…

iOS kullanıcıları, Android kullanıcılarına kıyasla aboneliklere daha fazla para harcıyor, hem de ne harcama!

iOS kullanıcıları, paralı abonelik sunan servislere Android kullanıcılarına kıyasla iki katı daha fazla para ödüyor. Kısacası iOS kullanıcıları, mobil uygulamaları daha premium özelliklerle kullanmak, sunulan hizmetlerden sonuna kadar yararlanmak istiyor. Android kullanıcıları ise, ücretsiz servislere biraz daha odaklı gibi.

Aşağıda görebileceğiniz tablolar, 2021 yılı abonelik harcamalarıyla ilgili. Apple Store aboneliklerinden 13,5 milyar dolarlık gelir elde edilmiş. Google Play Store’daki toplam gelir rakamı ise, 4,8 milyar dolarda kalmış. Yani Apple tarafında iki katından daha fazla bir harcama söz konusu.

Kimler Daha Çok Para Harcıyor? Android Kullanıcıları Mı Yoksa iOS Kullanıcıları Mı?

2020 yılında da en çok harcamanın yine Apple kullanıcıları tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatalım.

Yine de, yıldan yıla büyüme oranlarına bakıldığında Google kullanıcılarının ön plana çıktığını görüyoruz. Son 1 yılda %78’lik bir büyüme söz konusu, ki Apple tarafında bu oranın %31’de kaldığını görüyoruz.

Kimler Daha Çok Para Harcıyor? Android Kullanıcıları Mı Yoksa iOS Kullanıcıları Mı?

Uygulama bazlı bakıldığında ise, hem Android hem de iOS tarafında, Google uygulamalarının çok popüler olduğunu görüyoruz. Genel kazanç listesinin zirvesinde Google One yer alıyor. App Store listesinin zirvesinde YouTube, Google Play Store listesinin zirvesinde de yine Google One var.

İlgili Haberler

>> Apple Store ‘da Silahlı Soygun!