Bu Mobil Uygulamalar Büyük Rağbet Görüyor: İşte 2022 Bilançosu

Haftalık mobil uygulama

Bu mobil uygulamalar diğerleri ile kıyaslandığında çok daha fazla indirilme oranına sahip. Özellikle bazı oyunların çok daha ön planda olduğunu görüyoruz.

Mobil oyun sektörü her geçen gün daha fazla gelişiyor. Özellikle akıllı telefonların ciddi ölçüde yaygınlaşması ile birlikte her yerde mobil oyunlar oynayan kişileri görmek mümkün. Peki 2022 yılında nasıl bir bilanço ortaya çıktı.

Böyle baktığımızda mobil oyun ve uygulama endüstrisinin reklam bütçesi maliyeti bakımından yükseliş yaşadığını görüyoruz. Fakat işin tuhaf tarafı ise reklam verenlerin toplam sayısında bir düşüş yaşanması ile ilgili. Toplam mobil oyun reklam öğelerinde tahmini olarak yüzde 30 seviyelerinde bir düşüş yaşandı.

Bu mobil uygulamalar büyük dikkat çekiyor

Toplam reklam öğelerine baktığımızda yıllık bazdaki düşüş en fazla Avrupa ve Okyanusya bölgelerinde görüldü. Asya bölgesinde ise bir miktar artış olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ABD farklı bir konuma doğru geçiyor. Rakamlardan bunu anlıyoruz.

Bu mobil uygulamalar

Özellikle son dönemlerde ABD gibi ülkelerde daha çok gündelik oyunlar ve bulmaca gibi oyunların reklam aldığını görüyoruz. Yani küçük oyunlar daha fazla reklam alabiliyor. Bu durum üreticilerin daha çok küçük oyunlara yönelmesine neden olabilir. Elbette ilk etapta böyle bir etki görmek mümkün değil. Ancak ilerleyen yıllarda küçük oyunlara daha fazla yatırım yapılacaktır.

Mobil oyun pazarı giderek büyüyor

Genel olarak değerlendirdiğimizde Mobil oyun pazarının çok ciddi ölçüde büyüdüğünü görüyoruz. Şu anda mobil oyun reklam pazarı bile 1,2 milyardan fazla öğeye sahip. Bu bile aslında mobil uygulamaların ne kadar büyük bir gelecek sunduğunu gösteriyor. Bu mobil uygulamalar içerisinde yer alan WhatsApp, YouTube, Google, Tinder, YouTube ve TikTok gibi uygulamalar lider.

Önümüzdeki yıllarla ilgili konuşacak olursak işin en ilginç bir diğer detayı ise Metaverse ile ilgili. Metaverse konseptine sahip uygulamalar diğerlerine oranla çok daha fazla tercih edilebilir. Birçok Metaverse sosyal uygulamaları erken aşamalarda. Yani potansiyellerini tam olarak bilmiyoruz. Ancak en fazla indirilen oyunların bunlar olacağı söyleniyor.

İlgili Haberler:

>> Ek Gümrük Vergisi Otomobil Fiyatlarını Arşa Çıkaracak

>> 12 Ay Garantili General Mobile İkinci El Telefon Almak İster Misiniz?