Bazı Psikolojik Tedaviler Tartışma Yaratmaya Devam Ediyor

Psikolojinize iyi gelebilecek

Bazı psikolojik tedaviler günümüzde çok ciddi tartışmalara neden oluyor. Özellikle bazı yöntemlerin insanlık dışı olduğu bile söyleniyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

.

Elektrokonvülsif terapi olarak adlandırılan ve halk arasında elektroşok olarak bilinen bir tedavi yöntemi eleştiri almaya devam ediyor. Aslına bakacak olursak bu yöntem günümüzde çok fazla uygulanmıyor. Hatta çok nadir vakalarda uygulandığını söyleyebiliriz. Özellikle Guguk Kuşu filminden bu tedavi yöntemini hatırlarsınız.

Bipolar bozukluk, depresyon ve şizofreni tarzı psikolojik rahatsızlıklar için bu tedavi yöntemi kullanılabiliyor. Ancak ilk etapta ilaçların ve terapilerin işe yaramaması gerekiyor. Bu durumda bahsi geçen elektroşok tedavi yöntemi uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi ile birlikte hastaların önemli ölçüde iyileştiği iddia ediliyor.

Bazı psikolojik tedaviler tedirginlik yaratıyor

Bu tedavi yönteminin aslında rastlantı eseri ortaya çıktığını söyleyebiliriz. İtalyan nörolog Ugo Cerletti tarafından bir kasap dükkanında tamamen tesadüf üzerine tespit ediliyor. Kasabın domuzlara elektriksel şok vererek onlar uyuşturduğunu gören ünlü nörolog bunu insanlar üzerinde kullanmaya karar veriyor.

Bazı psikolojik tedaviler

Günümüzde bu tedavi yöntemi daha çok şizofreni, depresyon ve bipolar bozukluk hastaları için tercih ediliyor. Özellikle majör depresyon için yine en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntemin kullanılması ile birlikte hastalarda önemli ölçüde iyileşme görülüyor.

Elektro şok beyin hasarına neden olmuyor

Bu yöntemi uygulamak isteyenlerin en çok çekindiği konuların başında beyin hasarı geliyor. Birçok kişi bahsi geçen yöntemin beyinde büyük hasarlara neden olduğunu düşünüyor. Ancak yapılan araştırmalara baktığımızda herhangi bir beyin hasarına neden olmadığını görüyoruz. Bazı psikolojik tedaviler bu yöntemle tedavi ediliyor.

Bazı psikolojik tedaviler

Özellikle bellek kusurlarına neden olma ihtimali üzerinde duruluyor. Fakat konu ile ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda aslında uzun belleğe zarar vermediğini görüyoruz. Kötü anılarınızı silmek istiyorsanız bu tedavi yöntemi pek iyi bir seçenek olmayabilir. Zaten bahsi geçen yöntem bir hafıza silme tekniği değil. Peki siz bu tür psikolojik tedavi yöntemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralar Psikolojik Bozukluğa Neden Oluyor: Uzmanlar Uyardı

>> Kadınların Cinsel Doyumsuzluğu Psikolojik Problemlere Yol Açıyor: İşte Çağımızın Hastalığı

. . . . .