Büyük bir meteor Dünya’ya doğru hızla yaklaşıyor: NASA önemli bir açıklama yaptı

Büyük bir meteor Dünya'ya

Büyük bir meteor Dünya’ya doğru yaklaşmaya başladı. Konuyla ilgili NASA önemli bazı açıklamalara yer verdi. Hadi gelin hem bu açıklamalara hem de korkulacak bir şey olup olmadığına birlikte bakalım.

Meteorlar zaman zaman dünyaya çarpabiliyor. Bazen çapları küçük olduğu için büyük bir etki oluşturmuyor. Ancak kimi zaman oldukça büyük göktaşları Dünya’ya çarpma tehlikesi yaşatıyor. 1 Haziran 2021 tarihinde dünyaya yakın bir konumdan geçmesi beklenen bu göktaşı araştırmaya alındı.

İsmi 2021 KT1 olan bu asteroid büyüklük bakımından Eyfel kulesi ile neredeyse aynı. Bu nedenle çok ciddi bir büyüklüğü olduğu söylenmiyor. Dünyaya oldukça yakın bir konumdan geçmesi ise tehlike yaratıyor. Boyutundan ziyade yakın bir konumdan geçecek olması ürkütücü.

Büyük bir meteor Dünya’ya çarpabilir

NASA tarafından yapılan açıklamalarda bu meteorun 7,2 milyon kilometrelik mesafeden geçeceği söyleniyor. Yani Dünya ile oldukça yakın olacak. Geçeceği konumu anlayabilmek için basit bir örnek verelim. Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 19 katı olduğunu söyleyebiliriz.

Büyük bir meteor Dünya'ya

Bu göktaşı saatte 64300 kilometre hız ile dünyaya yaklaşıyor ve kısa bir süre içerisinde hemen yanımızdan geçecek. Hızını anlayabilmek için mermiden örnek verebiliriz. Herhangi bir tüfekten atılan mermiden yaklaşık olarak 20 kat daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu göktaşı her ne kadar Dünya’ya çarpmayacak olsa bile yine de potansiyel açıdan tehlikeli sınıflandırmasına yerleştirildi.

NASA DART projesi aktif çalışıyor

NASA tarafından kurulan DART isimli bir proje gezegeni tehdit eden göktaşlarını yok etmek üzere başlatıldı. Bu proje ile birlikte potansiyel açıdan tehlikeli olan göktaşları havada imha edilmek isteniyor. Böylece gezegeni ortadan kaldırabilecek bir meteor havada parçalanacak.

NASA tehlikeli olabilecek asteroidleri çok yakından takip ediyor. Herhangi bir meteor Dünya’ya yaklaştığında konu ile ilgili araştırmalar yapılıyor ve geçeceği yer net olarak tespit edilmeye çalışılıyor. Bu tür çalışmaların artması ile birlikte göktaşları tehlike olmaktan çıkabilir. Peki siz NASA tarafından yapılan bu çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Kuantum Simülasyonunda İki Atomun Gözlenmesi Bilim Dünyasını Şaşırtacak Sonuçlar Verdi: Kendi Aralarında Konuşuyorlar

>> Uzay Yarışlarında ABD Eskisinden Daha Savunmasız Kalacak: Çin ve Rusya Bastırıyor