Büyük Veri Teknolojileri İş Zekasına Ne Kazandırdı?

Türkiye’de ve Dünyada Birçok Başarılı Projeye İmza Atmış İş Zekâsı, Büyük Veri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Konusunda Entegre Çözümler Sunan Intellica’nın Kurucu Ortağı Kemal Ünaltuna, Büyük Veri Teknolojileri, İş Zekası ve Şirketlere Sağladığı Faydalar ile İlgili Önemli Bilgiler Veriyor.

 İş Zekası bir kurumun elindeki verilerin, kurumun daha etkin, daha karlı ve müşterilerinin gözünde daha başarılı bir şirket yapmak için kullanılmasıdır. Müşteri İlişkileri Yönetimi ise, bir kurumun ürün odaklı olmak yerine müşteri odaklı haline gelmesi ve bunun sonucunda müşteri ile ilişkinin başlamasından itibaren o müşteri ile ilgili her türlü ürün ve servisin tek elden yönetilmesidir.

Türkiye’de bu sektörlerde IBM, Oracle, SAP, Microsoft, SAS, Teradata, Ab Initio gibi büyük teknoloji şirketlerinin ürünleri kullanılmaktadır. Intellica bu sektörde, hem yukarıdaki şirketlerin ürünlerini, hem de kendi geliştirdiği ürünleri harmanlayarak projeler geliştiren büyük bir danışmanlık şirketi olarak yer almaktadır.

Intellica_Logo4-page-0

Büyük veri, verinin çeşitliliği (metin, ses, görüntü, sosyal medya), hacmi ve hızının son yıllarda artması üzerine yeni teknolojilerin de kullanılarak bu verilerin anlamlandırılması ve akıllı aksiyonlara dönüştürülmesi olarak özetlenebilir. Sosyal medyada o kurum ile ilgili yazılanları izlemek, bunları müşteri verileri ile birleştirerek yazılanlardan etkilenmesi olası müşterilere anında ulaşarak onları bilgilendirmek, onlara yeni teklifler götürebilmek gibi eskiden çok zor görünen aksiyonlar alınabilmektedir.

Hangi müşterinin kurumu terkedeceğinin tahminlenmesi, müşterilerin ürün/servis/kanal tercihlerinin analiz edilerek müşteri deneyiminin optimize edilmesi, metin, ses, görüntü verilerinden müşteri hissiyatının çıkarılması, bu müşterilere ek satış, elde tutma gibi senaryoların gerçekleştirilmesi kurumlara sağlanacak önemli faydalardır.

Intellica’nın EVAM ürünü, İş Zekası teknolojilerindeki yavaş aksiyona dönüşme problemini gideriyor. Kurumlar EVAM’ı kullanarak müşterilerine yönelik verileri anlamlandırmanın ötesinde, komplike senaryoları gerçek zamanlı olarak algılayabiliyor ve bu senaryolar çerçevesinde müşterilere yönelik akıllı aksiyonları anında gerçekleştirebiliyorlar. Müşterinin kanal/ürün kullanımlarını izleyerek ona yeni ürünler/servisler teklif etmek, müşteri davranışlarını izleyerek memnuniyetsiz ve kurumdan ayrılmak üzere olan müşterileri tespit etmek ve onları elde tutmaya yönelik aksiyonları alabilmek, EVAM ile yapılabilenlerden sadece bazıları.

EVAM kullanarak dışa yönelik kampanyalar yapmak, sahtekarlık tespit etmek, alarmlar üretmek de mümkün. Intellica’nın ICC ürünü ise, bilgi işlem merkezlerinde yapılan büyük ölçekteki veri transferleri ve senkronizasyonları sırasında oluşabilecek hataları anında algılamak ve alarm oluşturmaya yönelik bir ürün. Bu ürünleri 5’i yurt dışında 25 büyük kurum kullanıyor.

TTNET Projesini Teradata ile Gerçekleştirdi