Casus Yazılım Pegasus Hakkında Bomba İddia: Sular Durulmuyor

Casus yazılım Pegasus

Casus yazılım Pegasus ile ilgili bomba iddialar ortaya atıldı. Her geçen gün yeni bir detay ortaya çıkıyor. Bu defa işler çok daha fazla karışacak gibi görünüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Pegasus dünyanın en tehlikeli zararlı yazılımları içerisinde yer alıyor. 2013 yılında uygulamayı satın aldığı iddia edilen İsrail kolluk kuvvetleri tartışmaların odağında yer alıyor. Ülkedeki muhalif gruplar, devlet görevlileri ve bazı iş insanları bu yazılım ile takip edildi. En azından iddialar bu yönde.

Görebileceğiniz en tehlikeli casus yazılımlardan bir tanesi olarak bilinen Pegasus, korkunç bir güç sağlıyor. Akıllı telefona bu programı indirmeniz halinde neredeyse bütün bilgilere kolaylıkla ulaşmak mümkün. Bu durum takip edilebilir akıllı telefonlar ortaya çıkarıyor. NSO Group tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak bu zararlı yazılım hiç olmadık yerlerde bile kullanıldı.

Casus yazılım Pegasus tehlike saçıyor

Pegasus zararlı yazılımı normal şartlarda israil vatandaşlarına karşı kullanılamıyor. Yani bu zararlı yazılımı bir İsrail vatandaşının telefonuna yüklemeniz halinde başınız fazlasıyla derde girebilir. Görünüşe göre İsrail kolluk kuvvetleri bundan pek çekinmiyor.

Casus yazılım Pegasus

İsrail’de yer alan önemli ekonomi dergilerinden bir tanesi bu zararlı yazılımın yerel vatandaşlar için de kullanıldığını söyledi. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde kullanılan Pegasus İsrail vatandaşlarını izlemek için de cihazlara yüklendi. Konuyla ilgili kolluk kuvvetleri açıklama yapmak zorunda kaldı.

NSO Group iddiaları reddetmedi

Konuyla ilgili en çok kafa karıştıran detay ise bu yazılımı üreten şirketin iddiaları reddetmemesi oldu. Normal şartlarda bu şirketin çıkıp böyle bir yazılımın İsrail vatandaşları için kullanılmadığını söylemesi gerekiyor. Fakat onlar bu yolu tercih etmedi.

Kolluk kuvvetleri kesin olarak zararlı yazılımın kullanılmadığını söylüyor. Ayrıca kullanılsa bile kanunlara uygun ve mahkeme kararı ile bunun yapıldığı ifade edildi. Önümüzdeki aylarda bu casus yazılım hakkında çok daha sert tartışmalar ortaya çıkabilir.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Hacker Saldırılarına Karşı Uyarıda Bulundu: Türkiye’yi de Uyardı

>> Elektrikli Şarj İstasyonları Siber Güvenliği Tehdit Ediyor: Arabalar Hacklenecek