Meta ve Google Gizliden Anlaşmışlar: Şeytanın Bile Aklına Gelmez

Google yeni değişikliklerle

Meta ve Google gizliden anlaşma yapmışlar. Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylar tüyler ürpertici cinsten. Bu gelişme kullanıcıların büyük tepkisi ile karşılaşacak gibi görünüyor.

Teknoloji devleri üzerindeki kontroller iyice sıkılaştı. Google ve Meta bu alanda en fazla takip edilen platformlar içerisinde yer alıyor. Tekelleşmelerini önlemek için çeşitli davalar açılıyor. Bu davalar şirketlerin canını sıkacak türden. Google aleyhine açılan bir soruşturmada her iki markanın canı iyice sıkılacak gibi görünüyor.

Google aleyhine açılan bir soruşturmaya baktığımızda Meta ile bu platformun 2018 yılında reklam anlaşması yaptığı ortaya çıktı. Google ve Meta arasında yapılan anlaşmaya göre her iki şirket birbirine pozitif ayrımcılık sağlayacak. Google yayınladığı reklamlarda Facebook ile ilgili diğerlerine göre daha ılımlı olacak.

Meta ve Google gizliden anlaştı

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda her iki şirketin CEO’sunun imzası bulunuyor. Bu, işleri çok daha başka bir noktaya taşıdı. Mahkemeye ulaşan güncel dosyalara baktığımızda üst düzey bir anlaşma olduğunu görüyoruz. Yani bu iki şirket daha fazla reklam gösterebilmek için büyük bir anlaşma yapmışlar.

Meta ve Google gizliden

Konuyla ilgili konuşan Google sözcüsü Peter Schottenfels, önemli bazı detaylara yer verdi. Kendisi dava dosyalarının yanlış bilgilerle doğru olduğunu düşünüyor. Yaptığı açıklamada reklam anlaşmasının CEO tarafından bilinmediğini belirtti. Yani ona göre Google, en önemli ismine sormadan iş yaptı.

Anlaşma detayları gelmeye devam edecek

Dava dosyası şu anda toplanıyor ve ortaya son derece ilginç bilgiler çıkıyor. Normal şartlarda bu iki markanın elbette anlaşması yasal. Yani burada yasadışı herhangi bir problem yok. Fakat işin asıl önemli tarafı tekelleşme ile ilgili. Her iki marka kendi alanında tekel olmak için anlaşmalar yapıyor.

Avrupa ülkelerinde ve ABD’de tekelleşme karşıtı yasal çalışmalar devam ediyor. Özellikle Google, Microsoft ve Amazon yakın mercek altında. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> ‘Google Yakınımdaki Yerler’ Araması Şirketler İçin Avantaja Dönüştürülebiliyor

>> Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri