CD Sürücüleri Geri Mi Dönüyor? Hâlâ CD’lere İhtiyaç Var Mı?

Optik disk sürücülerini ya da diğer adıyla, CD sürücülerini özlediniz mi? Pioneer, kullanımı giderek azalan bu ürünlerin 2022 itibarıyla tekrar popülerleşeceğini ve önümüzdeki yıllarda da taleplerin artacağını düşünüyor. Hatta bu sebeple yeni bir ürünü de satışa sundu. İşte detaylar.

Pioneer firması, yakın zamanda Japonya’da yeni bir CD sürücüsünü satışa sundu. BDR-213JBK model numaralı CD sürücüsü, şu an aklınıza gelebilecek pek çok CD formatını destekliyor; hem hızlı okuma yapabiliyor hem de arşivciler için hızlı kopyalama özelliğine sahip.

PCGamer sitesinde yer verilen bilgilere göre bu CD sürücüsü modeli, tek katmanlı ve çift katmanlı Blu-Ray diskleri 16X hızda yazdırabiliyor, ki burada 50GB’a kadar dosya boyutundan söz edebiliriz.

Ek olarak, ürünün 14X yazma hızıyla üç katmanlı ve dört katmanlı Blu-Ray disklere kayıt yapabildiğini ve böylelikle 128GB’a kadar dosya transferi gerçekleştirilebileceğini de ekleyelim. Yani evet, en basit tabirle, 4K çözünürlüklü Blu-Ray filmlerinizi kısa sürede farklı bir CD’ye kopyalama şansınız var. Eskiden olsa, bu tip çözümler daha kısıtlıydı.

CD Sürücüleri Geri Mi Dönüyor? Hâlâ CD'lere İhtiyaç Var Mı?

Peki ama bu saatten sonra fiziksel sürücülere neden ihtiyaç duyalım? Gerçekten de CD sürücüleri kullanıcılar için önemli mi?

Pioneer firması, CD sürücülerine olan talebin tekrar artmaya başladığını ve önümüzdeki dönemde de bu tip ürünlerin daha fazla kullanılacağını düşünüyor. Buna gerekçe olarak da giderek artan dosya boyutları ve pandemi sonucu oluşan yeni iş düzenleri gösteriliyor.

İster bir online video toplantı gerçekleştiriyor olun, isterseniz de bir oyuna sahip olun. Teknoloji geliştikçe dosya boyutları da artıyor ve bunların kolay kopyalanıp bir noktadan diğer noktaya transfer edilebilmesi için fiziksel diskler önem arz ediyor. En azından Pioneer’daki yetkililer bu düşüncede.

Yine de, dosya boyutları artsa bile internet hızları artıyor ve internete bağlanabileceğimiz cihaz yelpazesi de artıyor. Aynı zamanda, taşınabilir belleklerin kapasiteleri ve okuma yazma hızları da artıyor. Bunlara ek olarak SSD depolama tarafındaki gelişmeleri ve fiyat yelpazesinin çeşitliliğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tüm bu faktörleri düşününce, sanki CD sürücülerine pek de gerek yok gibi artık, ne dersiniz?

Tabii fiziksel koleksiyon yapmaktan hoşlanan, yedekleme yaparken “fiziksel disk ile yedek” konusuna da önem gösteren kullanıcıları hariç tutmak gerekiyor. Her ne kadar yeni PC’lerde CD sürücülerine yer verilmese de, hâlâ pek çok model var ve kullananlar da var. Görünüşe göre önümüzdeki dönemde yeni modeller görmeye de devam edeceğiz.

Bu arada, Pioneer’ın yeni CD sürücüsünün Japonya’da 150 dolar fiyat etiketiyle satışta olduğunu unutmadan ekleyelim.

İlgili Haberler

>> Yeni HTC Amiral Gemisi Telefon Geliyor! İşte Detaylar