FIFA 22 ‘den ve Daha Pek Çok Oyundan Rusya Çıkarılıyor! İşte Liste!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, spor dünyasını da etkiledi. EA Sports, FIFA 22 de dahil popüler oyunlarından Rus takımlarını çıkarmaya hazırlanıyor. İşte detaylar.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve savaşın hâlâ devam ediyor olması, tüm dünyada endişe ile takip ediliyor ve bir an evvel barışın sağlanması isteniyor. Tabii bu esnada, Ukrayna’ya yönelik yardımlar gelirken, Rusya’ya yönelik yaptırımlar da artıyor. Bu yaptırımlara katılanlar arasında video oyun şirketleri de var. Örneğin Amerikalı video oyun şirketi EA Sports, FIFA 22 de dahil pek çok oyunundan Rusya milli takımını çıkarma kararı aldı. İşte detaylar…

Futbol oyunları denildiğinde, akıllara genelde iki firma gelir; EA Sports ve Konami. EA, FIFA serisiyle yıllardır boy gösteriyor. Konami de Winning Eleven ya da diğer adıyla Pro Evolution Soccer serisiyle. Gerçi en güncel ismi de eFootball olarak belirlenmişti, her neyse. Bu haberimizin ana konusu, Rusya – Ukrayna savaşı ve EA Sports’un Rusya’ya gerçekleştirdiği yaptırımlar üzerine…

EA Games, FIFA 22 'den ve Daha Pek Çok Oyundan Rusya'yı Çıkarıyor!

EA Sports, geçtiğimiz gün bir açıklama yayınladı ve spor oyunlarından Rus takımlarının çıkarılması için süreci başlattıklarını duyurdu. Evet, yakında FIFA 22’de Rusya milli takımı ve Rusya liginde mücadele eden profesyonel futbol takımları olmayacak. Üstelik bu karar, yalnızca FIFA 22’yle de sınırlı değil. EA, aynı uygulamayı ek olarak NHL 22, FIFA Online ve FIFA Mobile oyunlarında da gerçekleştireceğini duyurdu. Bu haber şüphesiz ki Rusya’daki video oyun tutkunlarını üzecek.

Takımların oyunlardan ne zaman çıkarılacağı henüz belli değil, ama çalışmaların başlatıldığı, konu hakkında FIFA ve UEFA gibi kurumlardan da bilgi alındığı belirtiliyor. Eğer Rusya ile Ukrayna arasında bir barış sağlanır ve bu kötü günler geride kalırsa, takımların yeni bir güncelleme ile oyunlara dahil olması zor değil. Tabii şu süreçte oyunları değil de insan yaşamını düşünerek hareket etmek daha mantıklı olacaktır.

Sinema dünyası da Rusya’ya yaptırımlar uyguluyor

Dün yaptığımız haberimizde, pek çok sinema ve dizi şirketinin de Rusya’ya yönelik yaptırımlar gerçekleştirdiğinden söz etmiştik. Örneğin Netflix, Rusya’nın daha önce ilettiği “kataloğunuzda Rus kanalları da olmalı” talebini geri çevirdiğini bildirmişti. Warner Bros. ve Disney gibi şirketler de yakında gösterime girmesi beklenen yeni filmlerini Rusya’da gösterime sokmaktan vazgeçtiklerini duyurmuştu.

İlgili Haberler

>> Maske Yasağı Kalktı Mı? HES Kodu Sorgulamak Zorunlu Mu?