Çevrimiçi Film ve Dizi Platformları Nasıl Başarılı Oldu: Büyük Bir Başarının Perde Arkası

Çevrimiçi film ve dizi
Google News Abone Ol

Çevrimiçi film ve dizi platformları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Özellikle bazı online girişimler gerçekten de beklenenden çok daha iyi performans sergiledi. Hadi gelin bunu nasıl başardıklarına birlikte bakalım.

Online platformlar genellikle eski bir tarihe sahip değil. Mesela sadece Netflix bile en fazla 11 yıllık bir serüveni barındırıyor. Bu nedenle hayatımıza henüz yeni girmiş olan bir platform olduğunu söyleyebiliriz. İlk başlarda DVD kiralama şirketi olarak işe başlayan Netflix daha sonradan kendisini büyük ölçüde geliştirdi.

Online yayın platformlarının önemli bir bölümü DVD kiralama şirketi olarak hayatına başlamıştı. Netflix ise onlardan bir tanesi oldu. 1997 yılında kurulan şirket muhtemelen böyle bir geleceğe sahip olacağını bilmiyordu. İlk etapta DVD içeriklerini evlere kadar gönderiyordu.

Çevrimiçi film ve dizi platformları orijinal yapımlarla başarıyı yakalıyor

Zaman geçtikçe DVD kiralama pek tercih edilir olmadı. Netflix yöneticileri online izleme platformu oluşturdular. Bu platformda yayınların hakları satın alındı ve kendi platformlarında yayınlandı. 2013 yılında House of Cards ile birlikte Netflix tam olarak gündeme oturmuş oldu.

Çevrimiçi film ve dizi

O yıllarda elbette başka platformlar olsa bile yine de Netflix daha fazla tercih ediliyordu. Şirketin önemli diğer hamlesi ise tüm sezonu aynı anda izleyicilere göndermesiydi. Böylece belirli bir gün ve saat beklemeden herkes istediği vakitte diziyi izledi. Bu Netflix’e çok büyük bir avantaj sundu. Esnekliğin böylesine artmış olması kullanıcılarda büyük memnuniyet yarattı.

Netflix Türkiye’de yeteri kadar güçlü mü?

Netflix platformunun reklamsız bir şekilde izleyiciye hizmet sunması ilk sayılabilecek hamlelerden bir tanesiydi. Şirket orjinal yerli yapımları tüm dünya ile buluşturuyordu. Böylece her ülkede sevilebilecek yapımlar ortaya çıktı. Bütün dünyada izlenebilir hale gelen Netflix içerikleri aslında hedefine ulaşmıştı.

Ne yazık ki Türkiye’de Netflix bazı problemler yaşıyor. Fiyat politikası bu konuda iyi örnek olacaktır. Ayrıca Türkiye’deki izleyiciler pek yerli yapım göremiyor. Daha çok ABD ve Avrupa tarzı Türkiye dizileri çekiliyor. Umuyoruz ki Netflix gibi platformlar daha uygun fiyatlı ve daha orijinal hale gelirler.

İlgili Haberler:

>> The Witcher 2 Sezon Çıkış Tarihi Ne Zaman? İşte Dizi Hakkında Bildiğimiz Her Şey Bu Yazıda

>> Netflix Türkiye Nisan Ayı Takvimi Açıklandı, Bakın Yayın Platformunda Neler Var Neler


CEVAP VER