Patent Index 2020 sonuçları belli oldu: Türkiye patent istatistiklerinde kaçıncı sırada

Patent Index 2020 sonuçları
Google News Abone Ol

Patent Index 2020 sonuçları büyük bir merak uyandırdı. Gelen detaylara göre durum biraz vahim. Hadi gelin tüm detaylara ve rakamlara birlikte göz atalım.

Herhangi bir ülkenin veya şirketin aldığı patent sayısı büyük bir öneme sahiptir. Alınan patent sayısı arttıkça aynı zamanda inovasyon girişimleri de artış gösteriyor. Bunun en büyük örneği Samsung firması için geçerli. Fakat ülkeler bazında bakarsak ne yazık ki Türkiye fazlasıyla geri planda. Yapılan çalışmalarda en fazla patent alan ülke ABD olarak kayıtlara geçti.

Araştırmalarda ABD 2020 yılında toplam 44293 adet patenti kendisine lisansladı. Açıkçası bu beklenen bir sonuçtu. ABD hem girişimcilere sağladığı destek hem de küresel çapta aktif olması nedeniyle büyük başarı elde ediyor. Ancak bu alanda tek güçlü ülke değil.

Patent Index 2020 sonuçları ülkelerin bilime ve teknolojiye yatırımını gösteriyor

Almanya 25954 patent ile ikinci sırada yer alıyor. ABD ona yaklaşık olarak 2 kat fark attı diyebiliriz. Ancak Almanya gerçekten de bilimsel çalışmalarda ön planda. Özellikle sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler bunun en canlı örneği. Yapılan patent araştırmalarında Almanya daha çok medikal alanındaki gelişmeler ile ön plana çıkıyor.

Patent Index 2020 sonuçları

Yapılan araştırmalarda Japonya ikinci sırada yer alıyor. Toplam 21841 adet patent Japonya tarafından alındı. Bu ülkenin neredeyse çok uzun bir süreden beri bilime ve teknolojiye yatırım yaptığı biliniyor. Onun hemen ardından 13432 patent ile Çin 4. sırada yer alıyor. Bu rakamlara bakıldığında Fransa bizi 5. olarak karşılıyor. Fransa’da 2020 yılında toplam 10554 adet patent başvurusu yapıldı.

Araştırmalar bize neyi gösteriyor?

Türkiye uzun bir süredir ilk 10 ekonomi içerisinde yer alma hedeflerinden bahsediliyor. Ayrıca dünyada birçok alanda ileriye doğru bir atılım yapılacağı söyleniyor. Ancak bir ülkenin gelişmişlik seviyesi aldığı patent sayısı ile son derece orantılı. Eğer patent sayınız az ise ne yazık ki gelişmiş ekonomiler arasına giremiyorsunuz.

Türkiye’de 2020 yılında toplam 594 adet patent elde edildi. Bu gerçekten de fazlasıyla düşük bir rakam. Peki sizce Türkiye’de patent sayısını artırmak için ne yapılmalı?

İlgili haberler:

>> Apple Büyük Ceza Aldı: Yine Patent İhlali

>> Apple daha iyi bataryalar üretebilmek için patentler aldı


CEVAP VER