ChatGPT Kullanıcıları, Başka Kullanıcıların Sohbet Geçmişlerini Görebiliyor mu?

ChatGPT hesapları satışa

Open AI’ın yapay zekâ sohbet sistemi ChatGPT, son dönemde fazlasıyla popüler. Öyle ki hem Google hem de Microsoft’un ayrı ayrı çözümler üretmek için çalışmalar yaptığını görüyoruz. Tabii bu süreçte OpenAI da boş durmuyor. Şirket, son olarak GPT-4’ü tanıtmış ve şimdiye dek hazırlanan en gelişmiş yapay zekâ sistemi olarak lanse etmişti. Peki ChatGPT, kullanıcı veri gizliliği hakkında ne durumda?

ChatGPT, pek çok farklı konuda sorular sorarak cevaplar alabileceğiniz, araştırmalarınızı tamamlayabileceğiniz bir sohbet botu. Tabii ki gelişmiş bir yapay zekâ sistemi üzerine inşa edilmiş ve an itibarıyla hem ücretsiz hem de ücretli versiyonlarıyla hizmet veriyor.

Eğer ücretli sürümü kullanmak isterseniz, aylık 20 dolar ödemeniz gerekiyor. Bunun karşılığında…

Daha hızlı ve daha detaylı cevaplar alabiliyorsunuz. Sistemde yoğunluklar olsa bile istediğiniz an bağlantılar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Peki ChatGPT’de kullanıcıların yaptığı sohbetler, farklı kullanıcılar tarafından görülebilir mi?

Normalde hayır, görülemez. Sohbet geçmişleri, yalnızca sistemde kayıtlı olarak kalmalı ve kişisel verilerin korunması kapsamında başka kişilerle paylaşılmamalı.

Son gelen bilgiler ise, bazı kullanıcıların farklı kullanıcılara ait sohbet geçmişlerini görebildikleri, hatta farklı dillerde içeriklerin de görülebildiği yönünde.

Hatta Plus’ın ödeme sayfasında, yani ücretli sürümde de rastgele bazı kullanıcıların e-mail bilgilerinin görülebildiği bildiriliyor. OpenAI ise, bu söylenenlerin ardından sorunların araştırıldığını bildirdi. Muhtemelen yakın zamanda resmi bir duyuru da paylaşılacaktır.

ChatGPT Kullanıcıları, Başka Kullanıcıların Sohbet Geçmişlerini Görebiliyor mu?

Peki bu haberleri sohbet botuna sorduğumuzda bize ne cevap verir? Biz de bunu merak ederek hareket ettik ve şu cevabı aldık:

“Bu konuda haberler gördüğünüz için teşekkür ederim. Konu hakkında yapılan haberlerde, bazı ChatGPT kullanıcılarının başka kullanıcıların sohbet geçmişini gördüklerini iddia ettiği söyleniyor. Ancak OpenAI, bu iddiaları doğrulamamıştır.

OpenAI, kullanıcılarının gizliliğini ciddiye alır ve bu tür bir olayın meydana gelmesi durumunda, sorunu çözmek ve gerekli önlemleri almak için çalışır. Bununla birlikte, güvenliğinizi sağlamak için, ChatGPT’yi kullanırken her zaman dikkatli olmanızı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınmanızı öneririz.

Sonuç olarak, OpenAI, kullanıcıların gizliliğine büyük önem verir ve ChatGPT’nin kullanımı sırasında yapılan tüm sohbetlerin özel ve gizli tutulacağını garanti eder.”

Şu an sisteme giriş yaptığınızda, ekranın sol kısmında şu ibareyi de görüyorsunuz:

“History is temporarily unavailable. We’re working to restore this feature as soon as possible.”

“Geçmiş, geçici olarak kullanım dışı. Bunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi için çalışıyoruz.”

İlgili Haberler

>> Sony, Call of Duty’den Çok Korkuyor: Rakipsiz Bir Seri! Microsoft ile Belirsizlik Sürüyor