Sony, Call of Duty’den Çok Korkuyor: Rakipsiz Bir Seri! Microsoft ile Belirsizlik Sürüyor

Sony, Call of Duty‘den vazgeçmek istemiyor. Gerçi Microsoft da bunu öneren bir tutumda değil. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almaya yönelik yaptığı 69 milyar dolarlık teklif, hâlâ tartışmaların odağında ve henüz nihayete erdirilebilmiş değil.

Microsoft, yakın zamanda Activision Blizzard’ı bünyesine katmak için 69 milyar dolarlık devasa bir teklifle boy göstermişti. Bu, Activision Blizzard’ın da olumlu yaklaştığı bir hamle. Bu anlaşmaya karşı çıkan taraf ise, Sony…

Microsoft, bildiğiniz gibi Windows ve Xbox platformları aracılığıyla çok sayıda oyuncuya erişebiliyor. Exclusive, yani platforma özel oyun tarafında an itibarıyla çok güçlü olduğunu söylemek ise güç.

Sony ise, özellikle PlayStation 4 ve PS5 platformlarıyla boy gösteriyor ve geçmişten günümüze “platforma özel oyun” kavramında çok güçlü bir firma.

Sony, Call of Duty'den Çok Korkuyor: Rakipsiz Bir Seri! Microsoft ile Belirsizlik Sürüyor

Peki Sony, özel oyun tarafında çok güçlü olmasına rağmen neden Microsoft ile Activision Blizzard anlaşmasına karşı çıkıyor?

Tabii pek çok sebep sıralanabilir, ama tek bir büyük sebep sunmak gerekirse, o da Call of Duty serisi!

Sony, bu satın alma işleminin onaylanması durumunda Microsoft’un çok büyük bir avantaj elde edeceğini, bir nevi tekelleşerek haksız rekabete yol açabileceğini düşünüyor.

Çünkü Call of Duty, var olduğu her platformda milyonlarca oyuncuya erişebilen, her sene gündemi belirleyen ve oyunculara yeni platformlar aldırabilen bir marka. Hatta bu marka, Star Wars, The Lord of the Rings ve Harry Potter gibi önemli Hollywood markaları kadar büyüyebilen tek oyun markası.

Evet, Videogameschronicle sitesinde yer verilen bu son paragraf, 2019 yılındaki bir araştırmaya dayanıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse, açıkçası Super Mario ve GTA gibi markaların CoD’a kıyasla daha etkili olduğunu düşünüyorum. Nitekim satış rakamları ve bu markalarla ilgili hazırlanan yan ürün yelpazesi de bunun ufak bir kanıtı olabilir.

Peki Sony’nin bu endişelerine karşı Microsoft ne diyor? Mesela… “10 yıllık süreçte Sony de Call of Duty alternatiflerini geliştirebilir! Ek süreye gerek yok.”

Evet, Microsoft, şimdiden Sony’ye bir anlaşma teklifi sunuyor aslında. Activision Blizzard ile birleşme işlemi gerçekleştikten sonra, 10 sene boyunca her yeni CoD oyununun PlayStation tarafına da gelmesini garanti ediyor. Bu süreçte hem PS5 hem de sonraki konsollar aktif olacaktır. Hatta bu 10 yıllık sürecin Sony’nin CoD’a rakip IP’ler hazırlamak için yeterli olduğunu da bildiriyor.

Microsoft ile Activision Blizzard anlaşmasının onaylanıp onaylanmayacağı, çeşitli ülkelerde gerçekleşen çalışmaların ardından belli olacak. Örneğin Birleşik Krallık’ta, bu süreçle ilgili yeni bir raporun birkaç gün sonra yayınlanması bekleniyor.

İlgili Haberler

>> TikTok’un Yasaklanması Gündemdeyken, CEO’dan Dikkat Çekici Açıklamalar Geldi!