ChatGPT, Metallica ve iPhone! Üçünün Ortak Noktası Ne, Biliyor Musunuz?

ChatGPT, yapay zekâ ile inşa edilmiş bir sohbet robotu ve son dönemin en popüler başlıkları arasında yer alıyor. Ücretsiz olarak hizmet veren servis, öte yandan ücretli hizmetler de verecek. Böylece daha gelişmiş çözümler sunulabilecek.

Kuşkusuz OpenAI’ın bu yeni ürünü, yalnızca teknoloji tutkunlarını değil, teknoloji devlerini de etkiledi. Öyle ki Microsoft’un bu yönde milyarlarca dolarlık yatırım kararları aldığını biliyoruz. Google’ın da bir rakip hazırlamak için çalıştığı malum.

Peki ama ChatGPT ile Metallica ve iPhone gibi başıkların ne gibi bir ortak noktası olabilir? Öyle ya, hepsi de farklı başlıklar… Ortak noktayı kısaca belirtelim: “Üçü de heyecan verici hamleler gerçekleştirerek milyonlarca kişiye erişebiliyor.”

Kings of Thrash bass gitaristi David Ellefson ve Nvidia CEO’su Jensen Huang’in yakın zamanda gerçekleştirdikleri açıklamaları bu konuda örnek olarak gösterebiliriz…

ChatGPT, Metallica ve iPhone! Üçünün Ortak Noktası Ne, Biliyor Musunuz?

Megadeth’in eski bass gitaristi David Ellefson, WRIF radyosuna röportaj verdi ve kendisine Metallica’nın iki yeni şarkısını dinleyip dinlemediği soruldu. Onun cevabı ise şöyle oldu:

“Evet, dinledim ve beğendim. Bence oldukça havalı. Özellikle de Lux Æterna çok havalı bir çalışma. Bilirsiniz, bu adamlar Apple gibi. Ne zaman yeni bir ürün tanıtımı gerçekleştirseler, genellikle çok havalı geliyor. Yeni bir Metallica albümü, tıpkı yeni bir iPhone lansmanı gibi…”

ChatGPT, Metallica ve iPhone! Üçünün Ortak Noktası Ne, Biliyor Musunuz?

Nvidia CEO’su Jensen Huang ise geçtiğimiz günlerde Berkeley Haas Üniversitesi’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Bahsettiği konular arasında, son dönemin en popüler başlıklarından olan ChatGPT de vardı. Huang’e göre ChatGPT, AI, yani yapay zekânın iPhone’u, “yapay zekânın iPhone anı” gibi bir şey.

Huang, ChatGPT hakkında oldukça heyecanlı. Bu yeni sistemin kısa sürede milyonlarca kişiye erişebildiğini aktaran Huang, bu sayede pek çok problemin daha kısa sürelerde çözülebildiğini belirtiyor. Öte yandan, her geçen yıl bilgisayarı daha da karmaşık hale getirdiklerini ve bu yüzden programlamanın çok zorlaştığını da kabul ediyor. Dolayısıyla bir uçurum oluştu ve ChatGPT gibi hamlelerle bu uçurum kapatılabilir, artık daha kolay programlama süreçleri ortaya çıkarılabilir.

Huang’a göre ChatGPT, bilgi işlem süreçlerini demokratikleştiriyor. Bu da yapay zekâ ve bilgi işlem endüstrileri için şimdiye dek yapılmış en iyi hamle.

ChatGPT nedir?

ChatGPT, ya da açılımıyla Chat Generative Pre-Trained Transformer, OpenAI tarafından Kasım 2022 itibarıyla yayınlanmış bir chatbot’udur. OpenAI’ın GPT-3 ailesindeki geniş dil modellerinden faydalanılarak hazırlanan yazılım, bünyesinde denetimli ve takviyeli öğrenme tekniklerini de barındırıyor. Kolay tabirle, bu bir sohbet robotu. Bu sayede karşınızda gerçek bir insan varmış gibi sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfa için tıklayın.

OpenAI şirketi, bu ürünü görücüye çıkarmasının ardından yaklaşık 30 milyar dolarlık piyasa değerine erişti.

İlgili Haberler

>> Ve Internet Explorer İçin Son Karar! Eskilerin Kralıydı. Microsoft’tan Yeni Hamle!