ChatGPT Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bu aralar sıklıkla ChatGPT ibaresiyle karşılaşıyoruz. Peki ChatGPT nedir, biliyor musunuz? Bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda pek çok işlemin daha hızlı gerçekleşmesi ve insanların kendilerine daha fazla vakit ayırabilmelerine yardımcı olabilir. Tabii öte yandan, ister istemez bir işsizlik sorununa da yol açabilir…

ChatGPT nedir?

ChatGPT nedir? ChatGPT, ya da açılımıyla Chat Generative Pre-Trained Transformer, OpenAI tarafından Kasım 2022 itibarıyla yayınlanmış bir chatbot’udur. OpenAI’ın GPT-3 ailesindeki geniş dil modellerinden faydalanılarak hazırlanan yazılım, bünyesinde denetimli ve takviyeli öğrenme tekniklerini de barındırıyor. Kolay tabirle, bu bir sohbet robotu. Bu sayede karşınızda gerçek bir insan varmış gibi sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

ChatGPT terimine son dönemde sıklıkla denk geldiğinizi düşünüyoruz. Zira teknoloji dünyasında heyecan verici hamlelerden bir tanesi olarak gösteriliyor. Öyle ki OpenAI şirketi, bu ürünü görücüye çıkarmasının ardından yaklaşık 30 milyar dolarlık piyasa değerine erişti.

ChatGPT Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

ChatGPT’ye nasıl ulaşabilir ve deneyebilirim?

https://openai.com/blog/chatgpt/ adresine giderek denemeye başlayabilirsiniz. Diyaloglar için optimize edilmiş dil modelleri olarak belirtilen ChatGPT, pek çok konuda size yardımcı olabilir. Eğer onu alt etmeye çalışırsanız, bunu belki de başarabilirsiniz.

Siteye giriş yaptıktan sonra, e-mail adresinizle kayıt olmalısınız. Sonrasında isminizi ve telefon numaranızı da yazmanız gerekiyor. Böylece SMS ile size bir doğrulama kodu iletiliyor.

ChatGPT ne işe yarar? Ücretli mi ücretsiz mi?

ChatGPT, ücretsiz bir program. Sorularınıza text, yani yazılı yanıtlar verebiliyor, elde ettiği verilerden yola çıkarak size şiir ya da şarkı yazabiliyor. Tabii burada ister istemez telif ihlalleri de ortaya çıkabiliyor. Yapılacak yeni geliştirmelerle birlikte daha iyi cevaplar sunan, daha güvenli bir programla karşılaşmamız büyük olasılık.

ChatGPT , Türkçe dil desteği sunuyor mu?

Evet, pek çok farklı dil desteği var, ki Türkçe de bunlardan bir tanesi.

ChatGPT Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

ChatGPT, ilk sohbet robotu mu?

Hayır, değil. 1994 yılında geri döndüğümüzde, Eliza ile karşılaşıyoruz. Bilgisayar bilimleri tarihindeki ilk sohbet robotu olarak kabul edilen bu ürün, Massachusetts Institute of Technology’deki Joseph Weizenbaum tarafından geliştirildi. “Chatterbot” terimi de böylelikle ortaya çıkmış oldu.

Sohbet robotları güvenli midir?

Çoğunlukla evet. Zira çok katmanlı güvenlik sistemlerinden yararlanarak hizmet verirler. Ama öte yandan tabii ki kredi kartı bilgisi, kimlik no bilgisi gibi özel bilgilerinizi paylaşmamanız gerektiğini de hatırlatalım. Nihayetinde bunca teknolojik gelişmenin ortasında, insanların zaaflarından yararlanmak isteyenler olacaktır. Burada iş biraz da bize düşüyor.

İlgili Haberler

>> Spotify Türkiye Fiyatlarına Zam Geldi! İşte Yeni Abonelik Fiyatları