Chrome Eklentisi Link to Text Fragment Çok İşe Yarayacak!

Google Chrome uzun ekran görüntüsü

Chrome eklentisi Link to Text Fragment, kullanıcıları sevindirdi. Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı eklenti yayımlandı. 

Chrome eklentisi ile Google, kullanıcıları memnun etmeye devam ediyor. Web sayfalarının belirli konumuna ulaştıran URL’leri oluşturan yeni eklenti Link to Text Fragment’i kullanıcılar şimdiden beğenmeye başladı.

Google Chrome eklentileri gibi genel olarak eklentiler, bir yazılımda yer almayan özellikleri kodlarla çalıştırarak İnternet kullanımımızda büyük işe yarar. Eklentiler web tarayıcıları, özel yazılımlar, forum siteleri ve CMS sistemleri gibi birçok yazılımda yer alır.

Arkadaşımıza bir web sayfasının bağlantısın gönderdiğimizde karşı tarafın sayfayı açmasını sağlamış oluruz. Bir web sayfasının sadece bir bölümünü paylaşmak istediğimizde ise işler değişiyor. Çünkü sayfayı paylaştığımız kişi görmesini istediğimiz bölüme arama yaparak ulaşabiliyor. Şimdi Google, yeni Chrome eklentisi ile bu soruna bir el atmış oluyor. Link to Text Fragment eklentisi, tam olarak da bu sorunu çözüyor.

Çok beklenen Chrome eklentisi şimdiden beğenildi

Link to Text Fragment’in ayrıntıları gelmeye başlarken, eklentinin Mozilla Firefox sürümünün çıkma olasılığı düşük görünüyor. Çok beklenen bu Chrome eklentisi, Chrome Web Mağazası‘ndan indirilebilecek. Google, bu yeni eklenti ile basit ama faydalı bir yeniliğe imza attı.

Chrome mağazasından indirilen Link to Text Fragment, Chrome ve Chromium’la desteklenen Microsoft Edge’de çalışıyor. Bağlantıyı gönderdiğimiz kişi Chrome veya Edge kullanmıyorsa paylaşılan  web sayfası herhangi bir işaretleme yapmadan karşı tarafa tamamen gösterilecek. Bu yeni eklenti Chrome 80 ve üzerinde kullanılıyor.

Teknoloji devi Google’ın sunduğu eklentiyi kullanmak ise son derece basit görünüyor. Uzantının adresine gidildikten sonra eklentiyi diğer eklentileri yüklediğimiz gibi yüklüyoruz. Yüklemiş olduğumuz eklenti sayesinde, bir web sayfasının sadece bir bölümünü İnternet üzerinden paylaşmak istediğimizde, seçilen metne sağ tıklayarak odaklanan bölümü paylaşabiliyoruz. Karşı taraf, gönderdiğimiz web sayfasına tıkladığında istenilen metni sarı renkle işaretlenmiş olarak görüyor. Böylece bir web sayfasının bir bölümünü paylaşmak istediğimizde, karşı tarafa özel olarak “şu bölümü bul” dememize gerek kalmıyor, eklenti odaklamayı kendisi yapmış oluyor.

>> Google Chrome 80 ile bildirimler daha sessiz olacak


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here