Çin Askeri İşlemci Yasağı Getirdi: Rusya Çok Zor Durumda Kalacak

Akıllı ev teknolojileri

Çin askeri işlemci yasağı getirerek son derece önemli bir karara imza attı. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş her geçen gün daha fazla kızışmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde bu savaşın çok büyük bir ses getirdiğini görüyoruz. Ukrayna işgali nedeniyle Rusya çok ciddi bir ambargo ile karşı karşıya kaldı. Batılı müttefikler bu ambargoyu derinleştirmeye devam ediyor.

Rusya tüm bu yaptırımları büyük ihtimalle bekliyordu. Fakat çok ilginç bazı gelişmeler yaşanıyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Çin, Rusya’ya uygulanan ambargoya katıldı. Böylece ülkeye askeri sınıf işlemci modelleri ile ilgili yasak getirildi. Yani Çinli şirketler askeri amaçlı olarak kullanılacak işlemcileri Rusya’ya satamayacak.

Çin askeri işlemci satışı askıya alınıyor

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Çin sürekli olarak yeni gelişmelere imza atıyor. Hatırlayacağınız üzere ülke, işlemcilerini bile üretmeye başlamıştı. Durum böyle olunca Çin’in önemi çok daha fazla arttı.

Çin askeri işlemci

Rusya yüksek bir ihtimalle Çin tarafından kendisine boykot getirilmeyeceğini düşündü. Fakat işler planladığı gibi gitmedi. Zaten Tayvan işgal sürecinin devam etmesinden dolayı teknoloji ihracatını Rusya’ya yönelik kısıtlamıştı. Tüm bunların üzerine Çin eklenince işler iyice sarpa sardı.

Rusya kendi üretim tesislerine yoğunlaşacak

Büyük bir ihtimalle Rusya kendi üretim tesislerine yoğunlaşmaya çalışacak. Böylece kendi kendisine yetme gayreti gösterecek. Fakat bunun öyle kolay olmayacağını söyleyebiliriz. TSMC gibi şirketler bile kendi çiplerini üretirken büyük bir süreçten geçiyor. Rusya bunu tek başına başaramayabilir.

Çin askeri işlemci yasağı getirirken Rusya’dan henüz bir açıklama gelmedi. Şimdilik Rusya konuyla ilgili şaşkın. Fakat el altından bu işlemcilerin satılma ihtimali var. Peki sizce Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş ile ilgili daha başka ne tür ambargolar getirilebilir. Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S23 Serisi, Piyasanın En Güçlü İşlemcisi İle Gelecek!

>> Samsung Galaxy A14 5G Giriş Segmentin En Güçlü İşlemcisiyle Geliyor!