Çin yüz tanıma özelliği için tartışma yaratan karara imza attı

Çin yüz tanıma

Çin yüz tanıma özelliği için tartışma yaratan karara imza attı. Çin vatandaşları telefonlarında eğer varsa yüz tanımayı açmak zorunda!

Skandallara imza atan Çin Hükümeti bir skandal ile daha gündeme geldi. Geçtiğimiz Haziran ayında ZTE ve China Mobile tarafından, Çin’deki sokaklarda akıllı lambalar kullanılması için önerge verilmişti. Bu lambalarda video izleme özelliği de bulunacaktı. Vatandaşlarını sürekli izlemek isteyen Çin Hükümeti bugün bir skandala daha imza attı.

Çin yüz tanıma özelliğini zorunlu kılacak

Yayınlanan raporda; ZTE, Dahua ve China Telecom dahil olmak üzere Çinli firmaların, telekomünikasyon endüstrisindeki küresel teknik standartlardan sorumlu olan BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne (ITU) yüz tanıma standartları önerdiği belirtiliyor. Peki bu ne anlama geliyor.

iPad Pro rakibi Huawei MatePad Pro tanıtıldı

Verilen önerge ile Çin’de satılan ve yüz tanıma teknolojisine sahip olan cihazlarda bu özelliğin kullanımı zorunlu kılınacak. Yani Çin Hükümeti vatandaşlarının biyometrik yüz hatlarını sunucularında depolayacak. Söylenene göre telefon sahiplerinin biyometrik yüz hatları sayesinde işlenecek olacak bir suçun aydınlatılmasında kullanılacak.

Çin yüz tanıma

Amerika’dan ambargo yiyen ZTE, verileri alttan alttan Çin’e sızdırdığını kabul etmiş ve büyük bir ceza almıştı. Veri güvenliği konusunda güven vermeyen Çin ve Çinli firmalar, bu olayın ardından yine okları kendi üzerlerine çevirecek.

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşın kurbanı olan Huawei de aynı veri sızdırma olayından dolayı suçlanmıştı. Android lisansı iptal edilmesine karşın hala geri adım atmayan Huawei’nin, bu önergeyi veren firmalar arasında olmaması dikkatlerden kaçmadı. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde veri konusunda Huawei ile Amerika Birleşik Devletleri’nin arası düzelecek.