Cyberpunk 2077 Ray Tracing RDNA 2 Grafik İşlemcili AMD Kartlara Geliyor

Google News Abone Ol

Cyberpunk 2077 için sıradaki yeni güncelleme ile ray tracing özelliği AMD kartlara da geliyor. Böylece Nvidia kullanıcılarının yaşadığı ayrıcalığa AMD sahipleri de kavuşuyor. 

Cyberpunk yayınlanalı 3 aydan fazla bir süre oldu. Oyun için gerçek zamanlı ışık izleme “ray tracing” sonunda AMD RDNA 2 kartlara da geliyor. Özellikle Nvidia kartlar için başından beri olan özellik 1.2 sürümüyle tüm kartlarda aktifleşecek. Kısacası bunun anlamı AMD Radeon 6900 XT sahipleri ödedikleri paranın karşılını sonunda alacaklar. Böylece bir bakıma AMD’nin kartının ray tracing performansı üzerindeki şüphe bulutları da dağılacaktır. Bunun sebebi Cyberpunk 2077’nin performans bakımından çok talepkâr bir oyun olması. Eğer bu kartın ray tracing performansı yetersiz kalırsa sonuçlar AMD için üzücü olacaktır.

Cyberpunk 2077 Geliştirmesi 2012'de başlamamış

Oyundaki performans sorunları ve hatalar herkesin malumu. Ancak Nvidia kartlardaki DLSS desteği performansı ciddi biçimde yukarı çekme kabiliyetine sahip. Bu sayede düşük çözünürlükte işlenen görüntüyü yüksek çözünürlüklü monitörlerde neredeyse kayıpsız almanızı sağlıyor. Birçok kullanıcı ray tracing özelliklerini akıcı kullanmak için üst seviye kartlarda bile DLSS’i tercih edebiliyor.

Cyberpunk 2077 için ray tracing desteğine kavuşan AMD kartların performansı nasıl?

AMD Radeon RX 6700 XT firmanın Nvidia’nın üst seviye kartlarına en büyük cevabı konumunda. Beklentiler bu kartın ışın izleme konusunda da fena bir performans göstermeyeceği yönünde. Lakin AMD tarafının ışın izleme için ürettiği işlemci henüz ciddi bir sınavda kendini kanıtlamadı. Bu vesile, kartın Nvidia RT çekirdekleri karşısında nasıl karşı duracağını görmemizi sağlayacak.

Buradaki asıl büyük sorun AMD’nin henüz bir DLSS alternatifi sunmamış olması. Bu yüzden AMD’nin Cyberpunk 2077 için beklentileri tam olarak karşılayacak bir performansı sağlaması zor duruyor. Ancak DLSS ile benzer amaçla çalışan Fidelity FX özelliği ufukta. Ancak firma bununla ilgili ne bir tarih veriyor ne de hangi oyunların bunu destekleyeceği konusunda bir detay veriyor. Ray tracing özelliğinin gelecek olması oyunun güncelleme notları içinde de yazıyor. Radeon kartların ışın izleme güncellemesi yayınlandığı zaman tüm basın ivedilikle testlere başlayacaktır.

Diğer haberler:

>> Xe HPG Oyun Kartlarının Özellikleri Intel’in Hatasıyla Yanlışlıkla Onaylandı

>> Tayvan Su Krizi Kötüye Gidiyor: Çip Üreticileri TSMC ve Micron Kırmızı Alarm Vermek Üzere

 


CEVAP VER