Xe HPG Oyun Kartlarının Özellikleri Intel’in Hatasıyla Yanlışlıkla Onaylandı

Google News Abone Ol

Intel’in resmi sitesini inceleyenler Xe HPG kartlarının özelliklerini gördüler. Özellikle siteyi derinden araştıran meraklılar Intel’in DG2 kodlu bilgileri paylaştığını fark etti.

Intel yaptığı bir hata sebebiyle merakla beklenen oyun kartlarının birçok detayını paylaştı. Bu sayede artık bu kartların çekirdekleri hakkında detayları ve bellek hızlarını biliyoruz. Yeni kartlar AMD ve Nvdia’ya rakip olacak şekilde piyasada olacaklar. Yakında bu kartları Intel Xe HPG ismiyle duymaya başlayacağız. Bildiğimiz kadarıyla bu kartlar firma içinde DG2 kod ismiyle anılıyor. DG2 firma tarafından “Ayrık Grafikler” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor.

Kartların açıklanması yaklaştıkça meraklı basın mensupları Intel sitesinin derinini kazmaya başlamıştı. Bu çalışmalar başarılı oldu ve Intel.com’dan kartlarla ilgili önemli bilgiler ortaya çıktı. Sitede eğer “DG2” kelimesini ararsanız firmanın ortaklarına özel parola korumalı sayfalar çıkıyor. Ancak yine de gazeteciler sadece başlıklardan bile önemli bilgiler çıkarmayı başarmış.

Yeni Xe Ekran Kartı serisi gündemimizi daha sık meşgul edeceğe benziyor

Xe HPG serisinin Radeon RX 6700 XT’ye denk bir kart çıkaracağı artık neredeyse kesin

Ortaya çıkan bilgiler daha önce birçok sızıntıda yer alan 512 yürütme birimine (EU) sahip yüksek performans kartı onaylıyor. Artık bu bilgiyi resmi bir onayla denk görebiliriz. Bu kart yakın zamanda piyasaya çıkan AMD Radeon RX 6700 ile potansiyel olarak yakın bir performans sunacak. Sonuçta kartta tam olarak 4.096 işlem çekirdeği yer alıyor olacak.

Bununla birlikte Intel’in resmi sitesinden alından belgelerde 128 EU ve 384 EU modelleri de yer alıyor. Bu kartlar için ortaya çıkan bilgilerde 1.024 ve 3.072 çekirdeğe sahip kartlar olduklarını görüyoruz. Sadece başlıklardan toplanan bilgiler bunlar. Henüz o parola korumalı dokümanların içinde hangi bilgilerin olduğunu bilmiyoruz. Ancak keşifte bulunanlar beş farklı ekran kartı modelini onaylıyor. Kısacası Intel 3 farklı ekran kartının farklı bellek seviyelerindeki varyasyonlarını hazırlıyor olabilir. Lakin bu daha önce de anılan 96, 128, 196, 256, 384 ve 512 işlem birimli çeşitli kartları da karşımıza çıkarması olası.

Edinilen bilgiler arasında bu kartların GDDR6 belleklerle piyasada olacakları da yer alıyor. Yani dedikodu olarak dolanan bilgilerin neredeyse hepsi doğruymuş. Gerçekten büyük bir kart kıtlığı yaşıyor olsak da heyecan verici bir dönemin de başındayız. Bundan böyle ekran kartı piyasasında üç farklı oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu da demek oluyor ki bu rekabet artık bize daha fazla seçenek ve rekabetten doğan kaliteli ürünler olarak geri dönecek. Ayrıca Intel’in kendi grafik kartlarını üretmeye başlaması Intel işlemcilerdeki grafiklerin düşük seviyesini de yukarı çekecek. Ayrıca hazır kurulan bilgisayarlarda sadece tek bir sürücü ile çalışan tamamen Intel temelli sistemler de kurulabiliyor olacak.

Diğer haberler:

>> Intel Çip Fabrikası Açıyor: TSMC’ye Rakip Olacak

>> Yeni Xe Ekran Kartı Hakkında Intel’den İpucu


CEVAP VER