Danimarka, Dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor

Google News Abone Ol

Danimarka, bir ilki gerçekleştirmeye hazır. Kuzey Denizi’ne bir enerji adası inşa ederek ülkenin enerji ihtiyacını karşılayacak. İşte detaylar.

İklim krizleri sebebiyle birçok ülke geleceğini sağlama almak adına farklı projelere başladı. Temiz enerjiden kullanmak adına Danimarka’dan önemli bir adım geldi. Kuzey Denizi’nde inşa edilecek enerji adası ile birlikte 3 milyon hanenin enerji isteği karşılamayı planlıyor. Bu projelerle ile birlikte dünyanın ilk enerji adasına sahip ülke olacak.

Avrupa ülkeleri iklim değişikliğine karşı birçok adım atmış konumda ve yeşil enerji için ciddi yatırımlar yapıyorlar. Aynı zamanda Kuzey Baltık ülkesi olan Danimarka’da bu ülkelerin başında geliyor. Üstelik Danimarka’nın İklim Yasası için birçok taahhüttü var. Ülkedeki sera gazı emisyonunu 2030 yılına kadar yüzde 70 oranında azaltmaya ve 2050 yılında ise sıfır karbon seviyesine gelmeye çalışması bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca Kuzey Baltık ülkesi geçtiğimiz Aralık ayında Kuzey Denizi’nde gerçekleştirilen tüm petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını durdurduğunu açıkladı.

İklim Yasası için çalışmalara başlayan Danimarka, parlamentosundaki siyasilerden izin aldı. Bu izinle beraber ilk büyük projesini hayata geçirecek.

Danimarka

Danimarka Enerji Adası ile İklim Yasasının ilk adımlarını gerçekleştirecek

Kuzey Denizi’nde gerçekleştirilecek proje karadan 80 km açıklıkta inşa edilecek. 18 futbol sahası büyüklüğünde yani yaklaşık olarak 120 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak. Ancak daha sonrasında 460 bin metrekare büyültülmesi hedefi var.

Kuzey Denizi’nde inşası gerçekleştirilecek olan proje için 34 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirecek. Enerji adası, 200 rüzgar türbinleri ile enerji üretecek. Kuzey Denizi’nin rüzgarından faydalanarak enerji üretecek. Bu sayede 3 milyon hanenin enerji isteği karşılamayı planlıyor. Ayrıca henüz bir şekilde açıklanmamış olsa da enerji adasından Almanya, Hollanda ve İngiltere de fayda sağlaması hedefi var. Projenin tamamlanma tarihi olarak görülen tarih ise 2033.

Danimarka Enerji Bakanı Dan Jorgensen, projeyle ilgili olarak “Bu dev bir şey. Haritayı değiştiriyoruz.” dedi.

Enerji adasının ilk etapta enerji üretme kapasitesi 3 gigavat olacak. Ayrıca kapasitenin zaman içinde 10 gigavata yükselmesi hedefi var.

Danimarka’nın bu projesi hakkında sizler ne düşüyorsunuz. Lütfen aşağıdaki yorum kısmında düşüncelerinizi belirtiniz.

>>Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 beklenenden erken gelebilir


CEVAP VER