Dead Space 2023 İnceleme: Öldürebilen Görsel Cazibe!

Dead Space 2023, şüphesiz şimdiye dek hazırlanan en başarılı remake video oyun projelerinden bir tanesi. Yalnızca orijinal oyunu görsel olarak yeni bir seviyeye taşımıyor, aynı zamanda hem oynanış sistemini hem de hikâye detaylarını daha da zenginleştirerek sanki yepyeni bir deneyim yaşıyormuşsunuz hissini de verebiliyor.

2004 yılında gelen Doom 3, benim için video oyun dünyasında bir devrimdi. O ana dek görmediğim görsel kaliteye, korkutucu bir atmosfere sahipti. Artık oyunlara daha farklı gözle bakacak, ister istemez kıyaslamalar yapacaktım…

2008 yılında gelen Dead Space ise, belki de “bana göre” Doom 3’ün lanetine maruz kalmış, pek sevemediğim bir oyun olmuştu…

Her ne kadar farklı oyunlar olsalar da, ikisi de uzayın derinliklerinde hayatta kalmaya çalışan kahramanları ön plana alıyordu. Dead Space 2008’de hoşuma gitmeyen en önemli nokta ise, yaratık tasarımlarıydı. Bir tarafta Doom 3’ün hemen her biri sanat eserini andıran yaratıkları dururken bir yanda ise ne olduğu belli olmayan, dolayısıyla çok da ilgimi çekmeyen mahkulatlar vardı. Üstüne üstlük, ana karakterin suit tasarımı da beğenimi kazanamayınca, ister istemez ilişkimiz kısa sürmüştü…

Ve 2023 yılındayız! Dead Space, “Şimdi gel de gör beni, bambaşka biri” nidalarıyla arz-ı endam ediyor ve beni de kendine çekmeyi başarıyor!

Dead Space 2023, adeta bir sinema filmini andırır görsel detaylarla açılıyor.

Eskiden olsa “Güzel bir ara video” diyebileceğimiz kalitede sahnelerle karşılaşıyor ve diyaloglar gerçekleşirken bir yandan da etrafı izleyebildiğimizi fark ediyoruz. Battlefield’ın yaratıcısı DICE tarafından hazırlanan Frostbite motoru, gerçekten video oyun dünyasında “etkileyici detaylar” yansıtabilen nadir motorlardan.

Evet, bir kez daha Isaac Clarke’a merhaba diyoruz. Clarke ve beraberindeki ekibi, çağrı aldıkları gemiye, yani USG Ishimura’ya doğru yola çıkıyor. Bu gemide, Clarke için önemli bir isim de var, ki o da sevdiği kadın Nicole Brennan…

Ekip gemiye ulaştığında, fark ediyorlar ki bir şeyler ters gitmiş. Hem de fazlasıyla…

Çok geçmeden mutasyona uğramış insansı yaratıklar, yani Necromorph’lar tarafından saldırıya uğruyoruz. Böylece yenilenmiş serüvenimiz de tam anlamıyla başlamış oluyor.

Dead Space 2023 İnceleme: Öldürebilen Görsel Cazibe!

Hayatta kalma – korku türü oyunlarda, genellikle iki detay ön plana çıkar:

Birincisi, hayatta kalmak için her şeyi yapmalı ve bu süreçte kısıtlı kaynakları verimli kullanmaya özen göstermelisiniz.

İkincisi ise, hem sizden önce yaşananlar hem de mevcut düşman faktörü karşısında olabildiğince fazla araştırma yaparak hazırlıklı konuma gelmelisiniz. Ya da siz nasıl isterseniz!

Oyun, hikâye tarafında irili ufaklı eklemeler gerçekleştirerek “detay meraklıları için” güzel fırsatlar sunuyor. Bu bağlamda, yeni eklenen yan görevlere göz atmanızı da öneriyorum.

Koridorlarda geziyor, yaratıkları birkaç parçaya bölerek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Ama hayır! Daha fazlasını da yaşayacaksınız. Yer çekimsiz ortamda, aslında fazlasıyla büyük olduğunu fark ettiğiniz bir gemide, nereden geleceğini hemen kestiremeyeceğiniz tehlikelerle de boğuşacaksınız. Evet, bir nevi uçabiliyorsunuz da!

Dead Space 2023, size “Keşke gece olsa da oyunu oynasam” dedirtecek, uykusuz gecelerin sonunda da bol bol esneyeceğiniz sabahları getirecektir. Yani en azından bana öyle oldu diyebilirim.

Hep oyunun içindesiniz

Dead Space 2023’de serüvenden kopmanızı engelleyen, oyunun içinde kalmanızı sağlayan arayüz detayları tercih edilmiş. Bir yandan çevreyi araştırırken bir yandan da hologram videolar izleyebilir, önceden bırakılan kayıtları inceleyerek yeni detaylar öğrenebilirsiniz.

Eğer eski oyunu oynadıysanız, Plasma Cutter’ı da özlemişsinizdir diye düşünüyorum. İlk oyunu deneyimlediğim kısa süreçte, gerçekten de akılda kalıcı bir etki bırakmıştı bende. Bu yeni deneyimimde, “demirbaş” olarak nitelendirebileceğim noktadaydı. “Neden?” derseniz…

Hani Resident Evil ve Silent Hill gibi hayatta kalma – korku serilerinde, pek çok düşmanı durdurabilmek için “kafadan vurma” yöntemine başvururuz. İşte bu yöntem, bu serüvende işe yaramıyor ve belki de bu tip oyunlara bir gönderme yaparcasına duvarda koca koca harflerle “uzuvları kes” vurgusu yapılıyor.

Dead Space 2023 İnceleme: Öldürebilen Görsel Cazibe!

Necromorph’lar, kimi zaman tüm korkutuculuklarıyla geldiklerini haber veriyor, kimi zaman ise karanlıkta bir anda parlıyorlar. Bazen de “Her şey bitmiş, etrafı kontrol edeyim bari” dediğiniz anda arkanızda sizi beklediklerini fark ediyorsunuz. Bu tip sahneleri Hollywood üretimi filmlerde bolca görmüştük. Ama yine de hâlâ hazırlıksız yakalanabiliyoruz ve bu da hâlâ eski korkularımızı tetikliyor, iyi de yapıyor!

Orijinal oyunu pek sevmediğimi ve yaratık tasarımlarının da ilgimi çekmediğimi söylemiştim hani…

Bu yeni oyun, yaratıkları yepyeni tasarımlarla sunmuyor, ama mevcut malzemeyi daha etkileyici detaylarla buluşturuyor. Deforme olabilir vücutlar, uzuvların kopması ve bolca kan unsuru, bu kez işin daha etkileyici bir boyuta eriştiğini kanıtlıyor. “Daha fazla, daha fazla!” diyerek yürüyorsunuz karanlık koridorlarda.

Ha daha fazlası demişken, daha güçlü düşmanlar ve elbette ki çok daha güçlüleri de sizi bekliyor olacak. Bunun için de farklı silahlar arasında geçişler yapmalı ve hatta bu silahlara geliştirmeler uygulayarak daha güçlü bir saldırı sistemi oluşturmalısınız. Şurası kesin ki “kesip biçme” faktörü, Dead Space’e yakışıyor. Hele bir de Ripper silahını deneyin!

Unutmadan, çevredeki detaylardan yararlanarak düşmanları yavaşlatabilir, bu süreçte kaçabilir ya da öldürme işlemleriniz için daha rahat hamleler gerçekleştirebilirsiniz. “Yahu burası çok karanlık, biraz ışıklandıralım” diyorsanız, merak etmeyin, lav silahını da bulacak ve bulduğunuzda toplu ızgaralar yapmak için sabırsızlanacaksınız (Oh, mis gibi de koktu be!).

Dead Space 2023 İnceleme: Öldürebilen Görsel Cazibe!

Uzaydaki ölüm ihtimalinin etkileyici görselliği

Dead Space 2023, Frostbite oyun motoruyla adeta yeniden yaratılmış. Özellikle karanlık çevre tasarımları, ışık ve gölge oyunları çok etkileyici. Orijinal oyuna kıyasla bu oyun, çok daha dolu, çok daha detaylı görünüyor. Eh, zaten olması gereken de buydu!

Müzikler ve ses efektleri de atmosferi tamamlayıcı nitelikte. Hani gece oynarsınız demiştim ya, işte bu deneyimlerde kaliteli bir kulaklıkla hareket etmenizi öneririm. Mümkünse kablosuz bir kulaklık olsun. Zira bir anda oturduğunuz yerden zıplayabilir, kendinizi geriye doğru çekebilirsiniz. Eğer kablolu kulaklıkla oynarsanız etrafı kırıp dökebilirsiniz yani… Üzerine bir de gürültü derken, aile üyeleriyle aranız bozulmasın gece gece.

Evet, gerilim unsurunun ağır bastığı bir oyun bu. Zaman zaman da korkabilirsiniz, bu normal.

Dead Space 2023, ana senaryo detaylarına odaklı hareket ederseniz 12-13 saatlik bir deneyim sunuyor.

Eğer haritada keşif yapmayı seven, detayları okuyan ve yan görevleri yapmayı tercih eden biriyseniz, öyleyse bu ölümcül uzay macerasında yaklaşık 30 saatlik deneyim sizi bekliyor demektir. Emin olun ilk oyunda görmediğiniz pek çok şey göreceksiniz.

Toparlamak gerekirse, Dead Space 2023’ü size rahatlıkla tavsiye edebilirim. Orijinal oyundaki iyi yanları alıyor ve işe yarar yeni detaylarla birleştirip daha güçlü bir oyun olarak sunuyor. Görsel kalitesi sizi zaman zaman seyre daldıracak, heyecanlı yapısı da zaman zaman da yerinizden zıplatacaktır.

Unutmadan, EA Games’in bazı oyunculara “Dead Space 2 ve 3’ün de remake versiyonlarını yapalım mı?” diyerek anketler göndermeye başladığı haberlerini de alır olduk. Dolayısıyla daha önümüzde başka maceralar da olacak gibi…

Bir sonraki maceraya kadar, hayatta kalmaya özen gösterin!

İlgili Haberler

>> Google’ın İlk Katlanabilir Ekranlı Telefonu Geliyor mu?