DeFi Uygulamaları Gerçek Hayat Problemlerini Çözebiliyor Mu?

DeFi uygulamaları gerçek

DeFi uygulamaları gerçek hayat problemlerini çözemediği sürece ayakta kalması pek mümkün görünmüyor. Hadi gelin konunun bütün detaylarına birlikte bakalım.

DeFi uygulamalarına baktığımızda sadece Ağustos ayı içerisinde bile 250 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu görüyoruz. Ethereum, Avax ve Cardano gibi birçok dev kripto para birimi bu işin içerisinde. Peki gerçekten de bu tür uygulamalar kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor mu?

Herhangi bir ürünün değeri genellikle problem çözüp çözmediği üzerinden değerlendiriliyor. Mesela Tesla küresel ısınmayı önlemek için elektrikli araç üretimini destekliyor. Yani bir problem çözmüş oluyor. Microsoft ise daha fazla işlem yapabilen işletim sistemleri üretiyor. Blockchain ağının bir parçası olan DeFi uygulamaları ise henüz kendisini ispatlayamadı.

DeFi uygulamaları gerçek hayat problemlerini çözmek zorunda

Dijital varlıklar ile ilgili ortaya atılan iddia daha çok bankacılık sistemini değiştirmesi ile ilgiliydi. En azından DeFi programları bu yönde çalışıyordu. Her kripto para biriminin farklı bir problem çözme yeteneği var. Mesela XRP bankacılık sistemini daha hızlı ve işlevsel hale getirmeyi amaçlıyor.

DeFi uygulamaları gerçek

Ethereum ise blockchain ağlarının daha özel ve kusursuz hale gelmesine destek sunuyor. SAND kripto para birimi çeşitli NFT mağazalarının oluşturulmasını sağlıyor. Yani hepsi aslında kendisine göre bir değer üretmek istiyor. Fakat tüm DeFi uygulamalarının gerçek hayatta ne yazık ki bir karşılığı yok.

Blockchain için geri sayım başladı

Blockchain destekli kripto para birimlerinin kendisini ispatlaması gerekiyor. ABD Merkez Bankası tarafından düzenli olarak faizlerini arttırılacak olması tüm dijital varlıkları olumsuz yönde etkileyecek. Elbette bu durum sadece Bitcoin için ürkütücü değil aynı zamanda bütün kripto para birimlerini sert etkileyecek. DeFi uygulamaları gerçek hayat problemlerini çözdüğünü kanıtlamak zorunda.

Tüm bunlar elbette hemen olmayacak. Muhtemelen zamanla gerçek hayatta aslında tüm dijital varlıkların bir karşılığının olduğu anlaşılacak. En azından yatırımcıların umudu bu yönde.

İlgili Haberler:

>> Bu Kriptolar 60 Kat Yükselebilir: Ünlü Altcoin Analisti Açıkladı

>> Paribu En Kapsamlı Kripto Para Araştırması Sonuçlarını Paylaştı