Paribu En Kapsamlı Kripto Para Araştırması Sonuçlarını Paylaştı

BNB coin hackerlar

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto varlık işlem platformu Paribu, Akademetre iş birliğiyle üçüncü kez gerçekleştirdiği Türkiye’nin en kapsamlı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı.

Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2022”nin sonuçları kriptopara sektörüyle ilgili önemli veriler sundu. Daha önceki iki araştırmada olduğu gibi yine “en kapsamlı” olma niteliği taşıyan araştırma, Türkiye’de kripto paranın bilinirliğini, algısını, kripto paralara dair beklenti ve motivasyonları tespit etmek amacıyla gerçekleştirildi. Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2022 itibarıyla Türkiye’de kripto parayla işlem yapanların sayısının 8 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte kriptoparaya duyulan güvende de geçtiğimiz yıla göre yüzde 59 artış olduğu gözlemlendi. Kriptoparayı duyan her 10 kişiden 4’ü yatırım aracı olarak güvenirken bu oran işlem yapanlarda 10’da 7’ye yükseldi.

Kripto parayla işlem yapanlar yüzde 74 arttı

Araştırma, sektör dinamikleri açısından önemli sonuçlar içeriyor. 2022 yılında kripto parayla işlem yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 arttı. Kriptoparayı duyanların oranı da 2021’e göre yüzde 11 artış gösterirken yatırım aracı olarak kârlı bulanların sayısı da geçen yıla göre yüksek. Her 10 kişiden 4’ü kriptopara piyasalarını kârlı buluyor. 2021 yılında bu sayı 3’tü. Kriptoparanın tasarruf aracı olarak tercih edilmesinde de bir yükseliş söz konusu. Yüzde 11,1 ile tasarruf araçları listesinde TL vadeli ve vadesiz hesapların ardından üçüncü sırada yer alıyor.

En önemli motivasyon “yüksek getiri”

Araştırma, kripto parayla işlem yapanların deneyimine dair de önemli çıktılar sunuyor. Her 10 kişiden 9’u kripto parayı “yüksek getiri” beklentisiyle tercih ediyor. Bunu “merak/ilgi çekmesi” ve “teknolojiye dayalı olması” yanıtları takip ediyor. Burada dikkat çeken sonuçlardan biri, kriptoparanın şeffaf olduğunu düşünen insanların geçen yıla oranla yüzde 44,6 artış göstermesi.

Kriptoparalara duyulan güven yüzde 59 arttı

Kriptoparayla işlem yapan 10 kişiden 6’sı kripto para piyasasını risksiz buluyor. Bu yıl hayatımıza giren kur korumalı TL mevduat hesabı en risksiz yatırım aracı olarak görülüyor. Benzer şekilde kriptoparaya duyulan güven de bu yıl yüzde 59 oranında artış gösterdi. Kriptoparayı duyan her 10 kişiden 4’ü yatırım aracı olarak güvenilir buluyor, işlem yapanların ise 10’da 7’si bu görüşte. Bu yıl ilk kez katılımcılara sorulan “regülasyonun gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna her 10 kişiden 7’si gerekli olduğu yönünde yanıt verdi. “Neleri kapsamalı?” sorusuna ise, paranın korunması ve vergilendirme olması gerektiği yönünde yanıtlar geldi.

Paribu En Kapsamlı Kripto Para Araştırması Sonuçlarını Paylaştı

Memnuniyet oranı 2,5 kat artış gösterdi

Kriptoparayla işlem yapan her 10 kişiden 8’i yaptığı işlemden memnun olduğunu açıklıyor. Kriptoparayla işlem yapanların memnuniyet oranı bu yıl 2,5 kat arttı. Yüzde 84,9 ile memnuniyet düzeyi en yüksek olan kesim Y Kuşağı. Cinsiyet bazında ele alındığında işlem yapan kadınların yüzde 64,2’sinin, erkeklerin de yüzde 44,8’inin çok memnun olduğu görülüyor. Kullanıcıların memnun olma nedenlerinin başında “alım satım kolaylığı” ve “yüksek kazanç” geliyor.

“Kriptoparaya olan ilgi artışı sürüyor”

Araştırmanın sonuçlarının her yıl piyasalarda yaşanan gelişmelere göre değişkenlik gösterdiğinin altını çizen Paribu CEO’su Yasin Oral, “Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki en kapsamlı algı araştırmasında, ekosistemdeki yeniliklere istinaden daha önceki araştırmalarda sorulmayan sorular yönelttik ve elde ettiğimiz sonuçları; sektör dinamikleri, teknoloji, deneyim, güven, memnuniyet ve demografi olmak üzere 6 başlık altında topladık. Bu yılki tabloda kriptoparaya olan ilginin ve güvenin ciddi oranlarda arttığını görüyoruz. Buna bağlı olarak, kullanıcıların bu piyasayı ve ürünleri benimsemeye başladıklarını söyleyebiliriz. Önümüzdeki sene yalnızca kriptoparaya değil, blokzincire ve yeni teknolojik ürünlere duyulan ilgi ve merakın da artacağını umuyoruz.” dedi.

Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgular şöyle:

Kriptopara ile işlem yapan her 10 kişiden 4’ü NFT kavramını biliyor.
İşlem yapanların %86’sı kripto parayı yüksek getiri beklentisi için tercih ediyor.
İşlem yapanlar arasında %80 oranla en çok tercih edilen kripto para Bitcoin.
Kriptoparayla işlem yapan 10 kişiden 7’si kripto para piyasasını tavsiye ediyor.
Yatırım aracı olarak kripto para piyasasını kârlı bulanların sayısı yüzde 43,5 arttı.
Yerli platformların tercih edilme oranı yüzde 51,4.
Kriptoparayla işlem yapan her 10 kişiden 2’si kadın.
Kriptoparayla işlem yapan her 10 kişiden 8’i Y Kuşağı.
X Kuşağı’nda işlem yapanların oranı 2021’e göre yüzde 80 arttı.

Araştırmanın sonuçları için TIKLAYIN

İlgili Haberler:

>>2022 Otomobil Yıldızı Belli Oldu: İşte Herkesin Gözdesi