Dell En Fazla Depolama Kapasitesi Satan Şirket Oldu


Dünya Disk Depolama Sistemleri Raporu’na göre 2014’ün ilk yarısında en fazla depolama kapasitesi satışı Dell tarafından gerçekleşti.

IDC’nin, bu ay ikinci çeyrek sonuçları yayınlanan, güncel Dünya Disk Depolama Sistemleri Raporu’na göre, bu yılın ilk yarısında Dell, Terabayt cinsinden dünyada toplam kurumsal dâhili ve harici depolama kapasitesi satışlarında, rakiplerini geride bıraktı. IDC’nin raporuna göre Dell bu dönemde, 4.311.728 Terabayt – 4 Exabayt’ın üzerinde – depolama kapasitesi satışı gerçekleştirdi. Dell, 2013’ün ikinci yarısına göre %14,8 büyüme gösterdi.

Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru konuyla ilgili olarak; “IDC’nin Dell’i, 2014’ün ilk yarısında satışı yapılan toplam (dâhili ve harici) Terabayt açısından 1 numaralı depolama sistemleri sağlayıcısı ilan ettiğini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyorum. IDC’ye göre Dell, bu dönemde toplam 4.311.728 Terabayt, yani 4.300 Petabayt ya da 4 Exabayt’ın üzerinde depolama kapasitesinin satışını gerçekleştirdi. Biraz daha somut anlatmak gerekirse, sağlanan toplam depolama kapasitesi 57.000 yıldan uzun süre hiç durmadan çalışan yüksek çözünürlüklü videoya denk bir değer teşkil ediyor.

dell_ulke_muduru_didem_duru

Bu bizim için çok önemli bir konum. Çünkü Bütünleşik Altyapıların, Yazılımın ve Tanımlı Depolama’nın giderek daha fazla yaygınlaşması nedeniyle, sunucularla depolama arasındaki sınırların da belirsizleştiğini gözlemliyoruz. Dell ayrıca 2014’ün ilk yarısında gelir açısından harici DAS depolama sağlayıcısı olarak 1 numaraya oturdu. iSCSI-bağlantılı harici depolama sağlayıcısı olarak da yine gelirler açısından son 26 çeyreğin 25’inde bulunduğu birincilik konumunu korudu” diyor.

Bunun yanı sıra, araştırma şirketi IT Brand Pulse tarafından yapılan bir ankette depolama sistemleri kullanıcıları Dell’i 2014 Tümüyle-Flash iSCSI SSD segmentinde Pazar Lideri olarak seçti. Kullanıcılar, Dell’in sektörde en uygun fiyatlı performansı sunma gayretlerini de ödülsüz bırakmayarak, Dell’i karma (hibrit) SSD/HDD ortamları ve Tümüyle-Flash Fiber Kanal depolama, iSCSI depolama, NAS ve flash yönetim yazılımı alanlarında genel fiyat lideri olarak seçti.

Didem Duru gelinen noktayı değerlendirirken; “Bu sonuçlar, veri ve BT yönetiminin yalınlaştırılması ve maliyetlerinin azaltılması için destek vermek üzere tasarlanan Dell Storage teknolojisine yaptığımız yatırımların karşılığını aldığımızı gösteriyor. Son iki çeyrekte olduğu gibi, depolama pazarındaki payımızı artırmaya devam ederken daha önce yalnızca üst segmentte mevcut olan yenilikçi kurumsal depolama çözümlerini, artık orta segmente de sunuyoruz. Böylece her ölçekteki müşterimizin gittikçe büyümekte olan verilerini daha düşük maliyetle ve daha kolay biçimde yönetmesine olanak sağlıyoruz” diyor.

Lenovo, IBM x86 Sunucu Birleşmesi Tamam