Deprem Erken Uyarı Sistemi Telefonunuzda Nasıl Aktif Edilir?

Deprem Uyarı Sistemi

Deprem, hayatımızın gerçekleri arasında yer alıyor. Uzmanlar, özellikle olası büyük İstanbul depremi için yıllardır uyarılarda bulunsa da, ne yazık ki yeteri kadar önlem alınmadığını görüyoruz. Eski ve güçsüz yapılar hâlâ çok fazla ve çarpık kentleşme, ciddi bir sorun teşkil ediyor. Son yıllarda “Kentsel dönüşüm” kapsamında çalışmalar yürütülüyor olsa da, ekonomik sebeplerden ötürü ciddi yol katedilemiyor.

Hal böyle olunca, “Acaba depremler önceden saptanabilir ve buna göre önlem alınabilir mi?” sorusu geliyor akıllara. Bu yönde bilim adamlarının pek çok çalışması var. Zaman zaman işe yarar sonuçlar geldiğini de görüyoruz, ama an itibarıyla “genel kullanıma yönelik %100 erken uyarı sunabilen bir sistem yok.”

Yine de, mevcut imkânlar dahilinde bazı depremlere karşı önceden uyarı alabilir ve harekete geçebiliriz. Evet, bir nevi Deprem Erken Uyarı Sistemi’nden söz ediyoruz. Eğer Android işletim sistemli bir telefonunuz varsa, konum hizmetleri yardımıyla bu servisi aktifleştirebilirsiniz…

Deprem Erken Uyarı Sistemi Telefonunuzda Nasıl Aktif Edilir?

Android telefonlarda Deprem Erken Uyarı Sistemi nasıl aktifleştirilir?

Deprem Erken Uyarı Sistemi’ni kullanabilmek için telefonunuzdaki “Konum” özelliği açık olmalı. Böylece hangi bölgede olduğunuz bilinecek ve olası sismik hareketlilikler öncesinde haberdar edilebileceksiniz.

Öncelikle, “Ayarlar” başlığına gidin.

Sonrasında, “Konum” başlığına dokunun. Burada “Konum Hizmetleri” seçeneğini göreceksiniz. Onu seçin.

Gelen ekranda, “Deprem uyarıları” ibaresini göreceksiniz. Onu seçin.

“Deprem uyarıları” ibaresinin yanındaki şalteri aktifleştirin. Böylece…

Eğer bulunduğunuz konumun yakınlarında bir deprem riski oluşursa, bu depremin ne zaman olabileceği ve şiddet düzeyi hakkında birkaç dakika öncesinde uyarı mesajı alabilirsiniz.

Tabii burada “tahmini” durumlardan söz ediliyor. “Kesinlikle tüm depremler hakkında önceden bilgilendirilirsiniz” iddiası yok.

Deprem Erken Uyarı Sistemi, dün gerçekleşen deprem öncesinde uyarı gönderdi!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün, Muğla’da 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bu, çevre illerde de hissedildi, korkuya yol açtı. Neyse ki deprem sonrasında üzücü bir haber gelmedi.

Aşağıdaki tweet’ler ise, Gökhan Eraz isimli bir Twitter kullanıcısına ait. Paylaştığı ekran görüntülerine göz atmanızı öneriyoruz. Zira depremden saniyeler önce kendisine Google Play Hizmetleri tarafından bir uyarı mesajı gönderilmiş ve 5.7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği belirtilmiş.

Yani evet, bu tip uyarılar gerçekten hayat kurtarabilir!

İlgili Haberler

>> Twitter, Elon Musk’a İzin Vermedi. Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?