Depresyona Sosyal Medya Çözümü: Bilim İnsanları Depresyon İçin Bunu Öneriyor

Libidonuzu düşürmek istemiyorsanız

Depresyona sosyal medya çözümü geliyor. Bilim insanları konu ile ilgili son derece önemli bazı önerilerde bulundu.

Sosyal medya platformları akıl sağlığı konusunda çok büyük bir etkiye sahip. Bu etki kesinlikle her geçen yıl daha fazla artıyor. Özellikle bazı sosyal medya platformları büyük endişe yaratıyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Instagram ile ilgili benzer iddialar ortaya atılmıştı.

Instagram ekibi arasında yapılan konuşmalar sızdırıldı ve şirketin aslında bir araştırma yaptığı ortaya çıktı. Bu araştırma sonucunda Instagram kullanıcılarının depresyona çok yatkın olduğu ortaya çıktı. Bu elbette işin sadece küçük bir bölümü. Neredeyse tüm sosyal medya sitelerinde benzer sorunlar yaşanıyor.

Depresyona sosyal medya çözümü

Akıl sağlığını iyileştirmek isteyenler için bilim insanlarının son derece önemli bir önerisi var. 18 ile 72 yaş aralığındaki 154 birey ile yapılan araştırma sonucunda sosyal medya kullanımını azaltmanın depresyona büyük bir etkide bulunduğu ortaya çıktı.

Depresyona sosyal medya çözümü

Sosyal medya kullanımı ile ilgili ilginç bir araştırma gerçekleştirildi. Katılımcılar sosyal medyada günde ortalama 8 saat vakit geçiriyordu. Konuyla ilgili deney işte tam olarak buydu. Sosyal medya kullanımı günde ortalama 21 dakikaya kadar düşürüldü. Böylece bu kişilerdeki depresyon araştırıldı. Sonuçlar bir hayli ilginç. Depresyon ve endişe seviyesinde çok ciddi bir azalış olduğu görüldü.

Sosyal medya hayatımızda büyük bir etkiye sahip

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonucunda sosyal medyanın hayatımıza çok büyük bir etkisinin olduğu ortaya çıktı. Eğer sosyal medya kullanımı azaltılırsa depresyon ve endişe seviyesi önemli oranda azalabilir. Özellikle Instagram gibi platformlar bu endişe seviyesini çok arttırıyor.

Bilim insanları sosyal medya araştırması derken herhangi bir ayrıntıya yer vermedi. Yani Facebook, Instagram veya Twitter gibi sosyal medya ismi verilmedi. Bütün sosyal medya siteleri deney konusu oldu. Bu tür araştırmalar geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Platformlarına Erişim Problemleri Ortaya Çıkıyor

>> Twitter Bot Hesaplarla Büyük Savaş Başlattı: Sosyal Medyada Yeni Dönem