Dolar 13 TL Oldu: Bankalara Erişim Problemleri Yaşanıyor

FED başkanı yeni ekonomik

Büyük bir hızla yükselen dolar 13 TL seviyesine kadar geldi. Birçok ekonomist açıkçası bu kadar yüksek bir hız beklemiyordu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Merkez Bankası bildiğiniz üzere yeni kararlar alıyor. Bu kararların daha çok faiz indirimi yönünde olduğu biliniyor. Özellikle son dönemlerde faiz oranları aşağı çekildi. Böylece doların yukarı yönlü hareketi ile ilgili onay verilmiş oldu. İlk etapta TL karşısında sadece 10 dakika içerisinde 60 kuruş değer kazanan dolar bir türlü durmadı.

Ani ataklar ile yukarıya doğru hareket eden dolar 14 saat içerisinde 2,11 TL değer kazanmış oldu. Bu durum aynı zamanda vatandaşların daha fazla dolara yönelmesine neden oldu. Birçok kişi TL yerine daha çok dolar biriktiriyor. Böylece doların fiyatı daha fazla artmış oluyor.

Dolar 13 TL olduktan sonra bankalara erişim kesildi

Ani ataklarla 13,46 TL seviyelerini gören dolar sadece vatandaşları değil aynı zamanda bankaları da heyecanlandırdı. Birçok bankaya erişim sağlamakta güçlük çekiliyor. Şu anda erişim sıkıntısı ortadan büyük oranda kalkmış olsa bile yine de endişe devam ediyor.

dolar 13 TL

Merkez Bankası muhtemelen 2021 yılının sonuna kadar herhangi bir faiz artırımı yapmayacak. Sonuç olarak dolar yükselmeye devam edecek gibi görünüyor. Sadece dakikalar içerisinde büyük artışlar yakalayan dolar önümüzdeki günlerde bunu devam ettirebilir.

İnternet bankacılığı çökme noktasına geldi

Vatandaşların bir bölümü kar satışı yapmak istediği için internet bankacılığına giriş yapmaya çalıştı. Ancak bunu başaramadılar. Bankaların internet bankacılığı sistemleri kapalıydı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise çok fazla yüklenilmesinden kaynaklı olabilir. Elindeki dövizleri bozmak isteyenler internet bankacılığına koştu.

Şu anda bile dolar 12,5 seviyelerinde. Bu durum kar satışlarının çok fazla yapılmadığını gösteriyor. Vatandaşlar genellikle doların yükseleceğini tahmin ediyor. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bitcoin 70 bin dolar hedefine ulaşabilecek mi: Analistler açıkladı

>> Dolar 11 TL Oldu Yer Yerinden Oynadı: Merkez Bankası’ndan İlginç Karar