Dolar 11 TL Oldu Yer Yerinden Oynadı: Merkez Bankası’ndan İlginç Karar

FED başkanı yeni ekonomik

Herkesin yakından takip ettiği dolar 11 TL oldu sosyal medya karıştı. Özellikle son dönemlerde birçok kişi doların nereye doğru gideceğini merak ediyordu. Şimdi yavaş yavaş bu netleşmeye başladı. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Türkiye’de birçok ürün döviz üzerinden alındığı için doların ve diğer döviz kurlarının fiyatı büyük öneme sahip. Eğer dolar 1 TL bile artarsa ürünlerin fiyatlarında en az yüzde 20 oranında zam görüyoruz. Bu durumun nedeni dışarıdan alınan ürünlerin tamamen döviz endeksli olması.

Vatandaşların çok yakından takip ettiği döviz kurları bu defa üst düzey rekorlara imza attı. Mesela dolar 11,3 TL seviyesine kadar çıktı. Merkez Bankası tarafından alınan faizin 100 baz puan indirilmesi sonrası her şey başladı. Euro 12,6 TL olurken ingiliz sterlini 14,95 TL düzeyine kadar çıktı. Gram altın ise 663 TL seviyelerine ulaştı.

Dolar 11 TL oldu sosyal medya tartışmaları başladı

Merkez Bankası tarafından alınan bu faiz indirimi kararı gelecek ayları da kapsayabilir. Yani önümüzdeki dönemlerde benzer faiz indirimleri yapılabilir. Bu durum piyasada dövizin ciddi bir şekilde yükselmesine neden oluyor. Twitter platformunda konuyla ilgili çok fazla tartışma ortaya çıktı. Mesela asgari ücretin 4250 TL’ye çıkarılması halinde dolar bazında yüzde 0 zam yapılmış olacağı ifade edildi.

dolar 11 TL oldu

Kimileri ise Türkiye’deki gıda ürünleri ile Avrupa’daki gıda ürünlerini kıyasladı. Daha önceden markete 100 TL ile gidildiğinde birçok ürün alınabiliyordu. Şimdi ise poşetler çeyrek dolmasına rağmen 100 TL ödeniyor. Döviz kuru nedeniyle halkın alım gücünün düşmesi Twitter platformunda en fazla tartışılan konulardan bir tanesiydi.

Dolarda yükseliş devam edebilir

Merkez Bankası tarafından doların düşüşü ile ilgili herhangi bir sinyal verilmedi. Normal şartlarda faizin yükseltileceğine dair mesaj verilirse dolar bir miktar geriye doğru çekilebilir. Ancak bunun yerine sürekli faiz indirimi yapılıyor.

Tüm bu yaşanan gelişmeler nedeniyle akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar birçok ürüne zam gelebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> 126 Bin Dolarlık Kripto Para Buhar Oldu: Dolandırıcılığın Böylesi Görülmedi

>> Dolar 10 TL Olunca Yer Yerinden Oynadı: Sosyal Medya Kaynıyor