Double-Take: Veri Büyüdükçe Risk de Büyür!

Double-Take: Veri Büyüdükçe Risk de Büyür!

Google News Abone Ol

Kritik iş süreçlerinin dijital sistemlere taşınmasıyla beraber giderek büyüyen verinin doğru işlenmesi ve olası felaket senaryolarına karşı doğru korunması, bilişim sektörünün öncelikle konularından birine dönüşmüş durumda.

Kurum verilerinin tutulduğu bilişim altyapısının şirketin kendi veri merkezinde çalışır durumda tutulması ile birlikte bir kopyasının da başka bir lokasyonda tutulması, iş sürekliliğinin sağlanması açısından artık bir gereksinim haline geldi.

Özellikle bankalar, devlet daireleri ya da ulaşım sistemleri gibi veri kaybının geniş sorunlara yol açabileceği yapılarda bu durum daha da öne çıkıyor.

Aysenur KETENCI Ayşenur Ketenci doubletake

Ancak, çözüm olarak ortaya çıkan yedekleme ve replikasyon sistemleri, eğer doğru uygulanmaz ise veri kaybına neden olabilir. Burada özellikle RPO ve RTO süreçlerini düşürmek, veri kaybını azaltan önemli unsurlar olarak öne çıkıyor.

RPO ve RTO nedir?

Yedekleme yazılımları, mevcut sisteminizi X zamana dönerek devam etmenizi sağlar. Bu çerçevede; RTO (Recovery Time Objective), kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süreyi tanımlar. Yani kabul edilebilir kesinti süresidir. RPO (Recovery Point Objective) ise kabul edilebilir data kaybını tanımlar. RPO süreci ne kadar kısa olursa, veri kaybı o kadar az olur.

Double-Take, anlık replikasyon ile riski minimize ediyor

Double-Take Availability, asenkron yapısı ile anlık replikasyon yapıyor. Böylece kritik veriler ne kadar büyük olursa olsun, riske edilebilecek zaman ve veri sürecini minimuma indiriyor. Olası bir felaket durumunda sistemde veri kaybı yaşanmadan, şirketin üretim ve hizmetini sürdürmesini sağlıyor.

Platform bağımsız taşıma

“Double-Take’in öne çıkan özelliklerinden biri de kritik verileri platform problemi yaşatmadan bulut hizmetine taşımasıdır” bilgisini paylaşan Double-Take Türkiye Ürün Yöneticisi Ayşenur Ketenci, “Böylece kullanıcı açısından hem depolama donanımı ihtiyacı ortadan kalkıyor, hem “kullandığın kadar öde” anlayışıyla maliyet düşüyor, hem de veriler farklı lokasyonlardan ulaşılabilir hale geliyor” diye konuştu.


CEVAP VER