Dünyanın En Büyük iPhone Fabrikası Karantinada! İşçiler Protestolara Başladı!

Yine Foxconn, yine kötü şartlar, yine protestolar ve yine cam sıkan haberler. Dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak bilinen tesis, son haftalarda karantina altına alındı ve çalışanların çalışma koşullarının giderek kötüleştiği bildiriliyor. İşte detaylar.

Çin’in Zhengzhou şehrindeki Foxconn fabrikası, dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak da biliniyor. Burada yaklaşık 200 bin kişi çalışıyor ve buradan gelen gelişmeler neticesinde sevkiyatlar belirleniyor. Gelen haberlere bakılırsa, son haftalarda bu tesislerde kötü şeyler oluyor.

Bu tesiste çalışan pek çok kişi, son günlerde sosyal medyada pek çok paylaşım yaptı ve bir araya gelerek protesto gösterileri de düzenledi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, eylem gerçekleştiren çalışanların polisler ve üzerinde “tehlikeli maddeye uygun” yazılı giysiler giyen diğer çalışanlar tarafından tartaklandığı bildirildi. Bu arada, yayınlanan görüntülerin büyük kısmının sosyal medyadan kaldırıldığı ve Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo platformunda da “Foxconn Riots” etiketinin sansürlendiği ifade edildi.

iPhone fabrikasındaki binlerce çalışan, koronavirüs karantina sürecindeki sıkı uygulamalar ve verilen sözlerin yerine getirilmeyişi sebebiyle protestolar gerçekleştiriyor

Koronavirüs salgını, bildiğiniz gibi özellikle son 3 yıllık dönemde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu salgında milyonlarca kişi hayatını kaybetti ve pek çok iş kolunda önemli zararlar ortaya çıktı. Görünüşe göre bu salgın, son dönemde Çin’de hâlâ ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bu sebeple de Foxconn, pek çok çalışanını fabrikada bölgesinden dışarıya çıkarmıyor. Yapılan anlaşma neticesinde, bu kişiler hem çalışıyor hem de geri kalan vakitlerini fabrika bölgesinde konaklayarak geçiriyor. Bu şartlara karşılık da ödeme yapılması gerekiyor. Ancak işçiler, verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve şartların her geçen gün daha da zorlaştığını belirtiyor. Yeterli miktarda yemeğin bile verilmediğini söyleyenler var. Hatta bu süreçte bazı işçilerin fabrikadan kaçtığı da söyleniyor.

The Verge’te yer verilen bilgilere göre iPhone fabrikası, şu günlerde “Haklarımızı verin! Haklarımızı savunun!” sloganlarıyla inliyor. Hatta bazı çalışanların, “Foxconn, insanlara asla insan gibi davranmaz” sloganları attığı da görülüyor.

Apple, iPhone 14 sevkiyatlarında yavaşlamalar olacağını duyurmuştu

Apple, kısa süre önce paylaştığı bilgilerde, premium iPhone 14 modellerinin sevkiyat adetlerinde düşüşlerin yaşanacağını belirtmişti. Bunda tabii ki kovid pandemisi ve son dönemde fabrikalarda yaşananların büyük payı bulunuyor. Şimdi merak edilen ise, bu krizin nasıl çözüme kavuşturulacağı.

İlgili Haberler

>> God Of War Ragnarok, Satış Rekoru Kırdı!